Decebal’ın Başını Keşfedin: Romanya’nın Görkemli Tuna Nehri Heykeli

1990’ların ortasında Iosif Constantin Dragan adlı Rumen bir işadamı, şu anda Romanya olan Dacia ülkesini yöneten Decebalus adlı eski bir kralın heykelini yaptırdı. Eğer Kral Decebalus, Dacia’yı çok sayıda Roma saldırısına karşı savunmamış olsaydı, modern Romanya şu anki haliyle var olmayacaktı. Kral Decebalus, MS 106’da ölmesine rağmen, ülkenin 1859’daki kuruluşundan bu yana Romanya’da ünlü bir figür olmuştur.

Tuna Nehri üzerinde yükselen Kral Decebalus’un sert heykelinin yapımı yaklaşık on yıl sürdü. Kayayı dinamitle patlatmaya yaklaşık altı yıl adadık. Geriye kalan dört yıl boyunca, heykeltıraşlardan oluşan bir ekip, dağın yamacıyla kusursuz bir şekilde uyum sağlayan bir taş levhaya muhteşem bir yüzü dikkatlice yonttu. Sonuçta, üzerinde “Kral Decebalus—Dragan Tarafından Yapılmıştır” yazan, 50 metrelik fantastik bir antik hükümdar benzerliği ortaya çıktı.

depositphotos.com

Kral Decebalus’un heykeli, Tuna Nehri’nin Sırbistan yakasında yakınlarda bulunan Tabula Traiana olarak bilinen uzun süredir ayakta kalan taş anıta tepki olarak inşa edildi. Tabula Traiana, Roma birliklerinin Dacia’yı işgal etmesine yardımcı olan bir dizi yolun tamamlanmasını kutluyor.

Kral Decebalus’un kayalık yüzünü görmenin en iyi yolu Tuna Nehri’nde tekne turu rezervasyonu yaptırmaktır. Ziyaretçilerin tekne turuna çıkmadan önce atıştırmalık satın alabileceği küçük bir marinada sıra sıra yiyecek satıcıları sıralanıyor. Ziyaretçiler ayrıca Kral Decebalus heykeline bakmak için yol kenarına park etmeyi de deneyebilirler ancak yollar oldukça dar ve park yeri azdır.

Tuna Nehri’nin parıldayan sularında gezinirken, dağ yamacında antik bir kralın taştan bir benzerinin ortaya çıkmasını izlemek, kısa sürede unutamayacağınız gerçeküstü bir deneyimdir. Tuna Nehri’nin harikalarını keşfederek geçireceğiniz bir gün olmadan Romanya’ya hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz.

depositphotos.com

KAPAK GÖRSELİ: depositphotos.com

unusualplaces

tr_TRTurkish