David Cronenberg: ‘Filmlerimin Soğuk Olduğunu Düşünen İnsanları Hiçbir Zaman Anlamadım’

David Cronenberg, IndieWire’a kendisini biyoteknolojik korku filmi The Shrouds’u yapmaya iten, eve yakın bir acı öyküsünü ve filmin ne kadar kişisel olduğunun izleyiciler için neden önemli olmaması gerektiğini anlattı.

David Cronenberg ister “The Fly”da Jeff Goldblum’u insan boyutunda bir haşereye dönüştürerek ister “Crash”te James Spader’dan açık bir et yarasıyla cinsel ilişkiye girmesini istesin her zaman kişisel sinema yapar. Kanadalı yönetmen beden temalı korku klasiklerini kendine bu kadar yakın kılan şeyin ne olduğunu asla söylemeyecek.

Cronenberg, Cannes’da IndieWire’a “Ortalama bir izleyici kitlesinin bunu bilmesine gerek yok. Bunun benim gerçekliğimde herhangi bir temeli olduğunu bilmelerine gerek yok. Filmin kendi ayakları üzerinde durması gerekiyor ve seyircinin size itibar etmesini bekleyemezsiniz çünkü bu gerçekten başınıza geldi.”

Ama son filmi “The Shrouds” Cannes’da Altın Palmiye için yarışan yedinci filmi ve moda evi Saint Laurent’in ortak yapımcı olduğu film kuşkusuz onun bugüne kadarki en kişisel filmi. 2017 yılında eşi ve iş arkadaşı Carolyn Ziefman, Cronenberg’in kanserle zorlu bir mücadelenin ardından öldü. (Cronenberg, 2014’ün “Yıldız Haritaları” ile 2022’nin “Geleceğin Suçları” arasında bir film yönetmedi ve duygusal açıdan yorucu bir boşluk sırasında yeni bir şey üzerinde de çalışmıyordu.)

“The Shrouds”da Vincent Cassel, Cronenberg’e çok benzeyen, geriye taranmış gri saçlar, mütevazi koyu kıyafetler giyen bir iş insanını canlandırıyor. Cassel’in karakteri Karsh, GraveTech adı verilen bir teknoloji geliştirdi; burada yaslı kişiler, canlı yayın yapan bir tabut aracılığıyla sevdiklerinin cesetlerinin çürümesini izleyebiliyor. Karsh kanserle mücadele eden eşi Becca’yı ( Diane Kruger) kaybetmenin acısını yaşar. Kruger ayrıca Hunny adında bir yapay zeka avatarını canlandırıyor; aktris bu avatar için hareket yakalama kıyafeti giymiş ve bir Sim’e veya başka bir ilkel video oyunu karakterine benzeyen bir kıyafet giymiş. Cronenberg “Diane performansı gerçekleştiriyor ve ardından aktarılıyor, bir tür çizgi film emoji tipi karaktere dönüştürülüyor” dedi.

Yönetmenin projeyle kişisel bağlarına rağmen “The Shrouds” yetişkinlere yönelik bir başka lüks, sanat eseri bilimkurgu korku filmi “”Şiddetin Tarihçesi”, “Şark Vaatleri”, “Cosmopolis” ve “Videodrome” filmlerinin yönetmeni sürekli soğuk filmler yapmakla suçlanıyor, ancak Cronenberg bunu temel bir yanlış anlama olarak görüyor.

“Dürüst olmak gerekirse tüm filmlerimin büyük bir duygusal içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. “Filmlerimin soğuk olduğunu düşünen insanları hiçbir zaman anlamadım. Bence dengeliler ama soğuk değiller. Ama neyse, bu daha açık bir şekilde duygusaldır çünkü bir eşin ölümüyle ilgilidir ve bununla başlar ve sanırım ‘Geleceğin Suçları’ gibi bir şeyden daha açık bir şekilde daha duygusaldır.” Ölümü ele alan başka bir film. , çürüme ve biyoteknoloji.

“The Shrouds” yayıncının ilk iki senaryonun taslaklarını gördükten sonra aktardığı bir Netflix dizisi sunumu olarak ortaya çıktı. Cronenberg uzun metrajlı sürümün “Netflix’in aktardığına oldukça yakın” olduğunu söyledi. Yeni ortaya çıkan dizi ve nihai uzun metrajlı film, karısı öldükten sonra oluştu ve karısının sağlığının bozulduğu yıllarda film yapımcılığını hiç düşünmüyordu.

“Doktorlarla, sonsuz radyasyonla, kemoterapiyle ve bunların hepsiyle uğraşmak bütünüyle ezici bir deneyimdi. Sanat hakkında düşünecek zaman yoktu. Bunu düşünmüyordum. Aslında bunu [sanatsal olarak] ele alacağımı hiç düşünmemiştim.”

Daha önce Cronenberg’in “A Dangerous Method” ve “Eastern Promises” filmlerinde rol alan Cassel’in burada film yapımcısı için tam bir çağrışım olması, acemilerden çok Cronenberg’in inatçılarının ilgisini çekecek organik bir seçimdi.

“Filmde Fransız aksanı olmasına rağmen bunu kesinlikle aksan açısından konuştuk. ‘Benden çok daha hızlı konuşuyorsun’ dedim. Konuşmanızın benim ritmime göre daha soğuk, daha yumuşak, daha rahat olmasını isterim” dedi, gerçekten de karşısında oturduğunuzda ölçülü, neredeyse yatıştırıcı bir tonda konuşan Cronenberg “Onu saçları için seçmedim. Gerçekten bir tesadüftü. Onun bana benzemesine ihtiyacım yoktu. Aslında hiçbir şeyde aynı görünmüyoruz. Bir oyuncu için bu, ona bir temel, gidecek bir yer verme davetidir. Benim hareket etme, konuşma ve taklit etme şeklimi gözlemler ve bunu bir dereceye kadar somutlaştırırdı. Ama takıntılı bir şekilde değil. Bunun kurgu olduğunu biliyordu” dedi.

tr_TRTurkish