Danimarka’da Araç Sahibi Olmak İstemezsiniz

Danimarka’nın Aarhus şehri,  bisiklet kullanımını artırmak için araç sahiplerini üzecek bir teknolojiyi kullanmaya başlıyor.

Şehirde, bisikletlilerin trafikte arabalara göre daha öncelikli olması için trafik ışıklarına bir sistem yükleniyor. Bu sisteme göre bisiklet sürücüleri bisikletlerinin tekerleklerine yapıştırabilecekleri RFID etiketleriyle trafik ışığına yaklaştığında ışık yeşile dönecek. Arabalar ise bisiklet sürücüsü geçene kadar kırmızıda beklemek zorunda olacak.

Eğer kayırma hissediyorsanız, haklısınız.

Sistem, Danimarka’nın ikinci büyük şehri olan Aarhus’ta bisiklet kullanımını artırmak için yaygınlaştırılıyor. Projede çalışanlardan biri olan Louise Overgaard, Fast Co. ile yaptığı söyleşide şunları söylüyor.

 “Şehri bisikletçiler iyileştirmek iyi bir fikir ama belki de arabalar için değil”

Bu sistem Oslo’ya kıyasla sürücüleri dışarı itmek için pasif-agresif bir yaklaşım olacağa benziyor. Oslo’nun son planına göre 2019 yılına kadar arabalar tamamen yasak olacak.

Bazı şehirlerde ise bisikletliler için elektromanyetik bobinlerle döşeli ve onların ağırlıklarının tetiklediği bir sistemle çalışan yollar var. Bu sistemde bazen bisikletlinin ağırlığı yetmediğinde sürücüler kuralları çiğnemek durumunda kalıyorlar. RFID bu şehirler için de iyi bir alternatif olacağa benziyor.

Sistemi yüklemek de zor değil.

Şehirlerin  RFID çiplerini tanıtmak için  yalnızca trafik ışıklarını yeniden yapılandırması gerekiyor ve toplam maliyet elektromanyetik bobinlerden %40 daha ucuz. Üstelik analizler gösteriyor ki, bisiklete yapılan altyapı yatırımlar ve bisiklet dostu politikalar, ekonomik açıdan sürdürülebilir ve yüksek getiri olarak dönüyor.

MIT Akıllı Şehirler araştırma grubunun bir üyesi olan Ben Mitchell, şehirler bir bilim kurgu filminin parçası gibi görünmemeli diyor. Ama teknolojik ilerlemeler ve bilgi paylaşımlarının yaşamımızı kayda değer şekilde değiştireceği de olasılık dahilindedir diye ekleme yapıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish