Danimarka Merkezli Grup AySay İlk Albümünü Yeni Şarkısıyla Duyurdu: “Ben Beklemem”

Danimarka merkezli grup AySay, Kasım ayında yayımlayacağı ilk uzun soluklu albümü “Su Akar”ı, 25 Eylül’de dinleyiciyle buluşan “Ben Beklemem” adlı teklisiyle duyurdu.

Daha önce, yaptıkları Türkçe, Kürtçe ve Danca çalışmalarıyla ses getiren grup, Danimarka’da birçok ödüle aday gösterilmiş, birçok önemli sahnede de yer almıştı. “Ben Beklemem” grubun, günümüzde Hollanda çıkışlı Altın Gün’ün bayrağını taşıdığı, zamanında Selda Bağcan ve Barış Manço gibi efsanelerin zirveye çıkardığı 70’lerin psych-rock dalgasından esintiler sunuyor.

Şarkıyla ilgili ise vokalist Luna Erşahin, “’Ben Beklemem’ bir ayrılık şarkısı da olsa konserlerimizdeki enerjinin bir yansıması. Şarkı, kalbin galip geldiği savaştan sonra nihayet kendine duyduğu değerin ve geri gelen özgüvenin göklere haykırılması gerektiğini anlatıyor” diyor.

Gitarda Carl West Hosbond, dijital ve analog perküsyonlarda Aske Døssing Bendixen, vokallerde ve bağlamada ise Luna Erşahin’in yer aldığı grubun Anadolu müziğini temelinde barındırmasının sebebi ise Luna Erşahin’in köklerinin Türkiye’ye dayanmasından ve multi kültürel bir çevrede büyümesinden kaynaklanıyor. Ayrıca bu şarkıda gruba, Ozan Demir zurnasıyla eşlik ediyor.

Daha önce aynı şarkıda 3 dile bile yer verebilmiş olan grup, yaklaşık 4 sene önce Danimarka Devlet kanalı DR’de canlı yayımlanan konserde, bir halk türkümüz olan ”Kuş Dili” şarkısını kendi tarzında uyarlayarak, Danimarka Kraliçesi ve Başbakan’ı huzurunda konser vermişti.

“Ben Beklemem” teklisinin de bulunacağı albüm ”Su akar”, Nordic Notes isimli Alman yapım şirketi etiketi ile dinleyiciyle buluşacak ve grup ilk albümlerinin tanıtım konserlerini Oslo World Festival (Oslo – NO), Huset (Kopenhag – DK) ve Atlas (Århus – DK) gibi önemli sahnelerde de yapacak.

tr_TRTurkish