Daha Önce Duymadığınız Bilbao Kökenli Bir Spor “Pelota”

Pelota, Bask Ülkesi’ndeki en popüler sporlardan birisidir, fronton olarak adlandırılan topla duvara karşı oynanan oyundur. Squash ve hentbol kombinasyonuna benzer şekilde, elinizle, raketinizle veya ağaç sopanızla oynayabilirsiniz. Pelota hızlı hareket edilmesi gereken bir oyundur; bire bir
veya bir takım halinde oynayabilirsiniz.
Başlıca pelota türlerinin bazıları hand, pala, zesta punta and remote’dir. Her biri farklı sayıda insanı, kort boyutunu veya topa vurmak için gerekli  ekipmanı içerir.
Zesta punta ‘kenarlı veya sivri sepet’ anlamına gelir ve oyunun bu modelinde kauçuk toplar sepetin içinde yakalanır ve sonra duvardaki korta geri fırlatılır. Baskların iddiasına göre bu model ‘Dünyadaki en hızlı oyun’dur.
El Pelota, adından da anlaşılacağı gibi çıplak ellerle oynanır ve toplar deri ile kaplanmış yünden yapılır. Kurallar squash ile benzerlik gösterir, topu duvara çarptırarak rakipten uzakşatırmayı hedef alır.
Pala öte yandan, bir raket ile oynanan pelota oyunlarını ifade eder. Uzun raketten kısa raketlere kadar değişebilir , bazıları kauçuktan imal edilmiş ve bazıları da deriden imal edilmiştir.
Remote, zesta punta’da olduğu gibi kısa, düz bir sepet eldivenle oynatılır ve bire bir veya iki takım halinde oynatılır.
Pelota racquets | ©Havang(nl) / Wikimedia Commons

Pelota racquets | ©Havang(nl) / Wikimedia Commons

Pelotanın Kökenleri
Pelota sporunun Antik Yunan’dan geldiği düşünülmekte ve günümüzdeki en popüler yeri Bask ülkesidir, ayrıca İspanya ve Fransa’nın diğer bölgelerinde, Güney Amerika’nın, Filipinlerin birçok yerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde oynanmaktadır.
Bask pelota, 1900 Paris Oyunları için resmi bir Olimpik spor olmuştur. Bu Olimpiyatlarda pelota yarışmasında sadece Fransa ve İspanya olmak üzere iki takım vardır. Yarışmanın sonucunu İspanya kazanmış ve bu alandaki popülerliğini arttırmıştır.
Pelota sport | ©Aritz Altadill Olaberria / Wikimedia Commons

Pelota sport | ©Aritz Altadill Olaberria / Wikimedia Commons

Pelota Kortları
Çoğu Bask köyünün, yerel halkın pratik edebileceği ve oynayabileceği bir pelota kortu veya frontonu vardır, bu yerler genellikle köy kilisesine  bağlıdır. En büyük fronton Bilbao kentindedir ve Bizkaia Frontoia olarak adlandırılır. 2011 yılında açılmış olup yaklaşık 3.000 seyirciye kadar ulaşmıştır.
theculturetrip
tr_TRTurkish