Coldplay Mevcut Turnesinde Karbon Ayak İzlerini Azaltırken 5 Milyon da Ağaç Dikti

Coldplay geçen yılı “Music of the Spheres Dünya Turu”nu daha sürdürülebilir hale getirmek için çalışarak geçirdi ve yeni bir Billboard raporuna göre sonuçlar açıklandı. Son turlarından bu yana karbon ayak izlerini yaklaşık %50 azaltmanın yanı sıra, müzik çalarak dünyayı gezen grup 5 milyon ağaç dikti.

Grup, tura satılan her bilet için bir ağaç dikme ve karbon emisyonlarını 2016-2017 “Head Full of Dreams Tour”a kıyasla yarı yarıya azaltma sözü verdi. Yapılan açıklamada, “Music of the Spheres World Tour”un gösteri prodüksiyonu, nakliye, grup ve ekip seyahatlerinden %47 daha az emisyon üretildiğini söylediler. Veriler, MIT Çevresel Çözümler Girişimi profesörü John E. Fernandez tarafından bağımsız olarak değerlendirildi.

İleriye dönük olarak Coldplay, sürdürülebilirlik uygulamalarını geliştirmeye devam etmeyi umdukları yolları açıkladı. “Artık turun ikinci yılına girdiğimize göre, tüm gösteriyi (ses, ışıklar, lazerler vb.) %100 yenilenebilir enerjiyi mümkün olan en verimli şekilde kullanmamızı sağlayan bir elektrik pili sisteminden yürütmeye başladık. ” dediler. “Elektrikli araçları ve alternatif yakıtları mümkün olan her yerde kullanıyor, atık ve plastik kullanımını minimuma indiriyoruz.”

Bu grup uygulamalarına ek olarak Coldplay, hayranlarını gösterilerine katılırken çevreciliğe öncelik vermeye de teşvik etti. Grup, hayranların sahne şovlarını güçlendirmelerine olanak tanıyan egzersiz bisikletleri ve kinetik dans pistleri sundu ve konser müdavimlerinin alternatif ulaşım araçlarını kullanmalarını ve konserlere kendi doldurulabilir su şişelerini getirmelerini önerdi. Grup ayrıca tur boyunca ClientEarth, The Ocean Cleanup ve Sustainable Food Trust gibi kuruluşları finansal olarak desteklerken, evsiz insanlara yiyecek ve banyo malzemeleri bağışlandı.

Yazın en popüler şovlarından biri olan Coldplay’in güncel turu Ekim ayına kadar devam ediyor. Grup yakın zamanda Brian Eno’nun Eno’nun EarthPercent organizasyonuna fayda sağlayan yıllık Dünya Günü derleme albümüne katkıda bulundu.

consequence.net

tr_TRTurkish