Fatih Altınöz’den Birine Bir Şey Yapmaktan Korkuyorum, Bedia Ceylan Güzelce’den Soyka, Keith Thomas’tan Uyanış ve Melissa Albert’tan Efsunlu Koru,  Çınar Yayınları’nın kasım kitapları arasında yer alıyor.

Altınöz, mesleki tecrübelerine dayanan “psiko-politik” öykülerinde doktorları ve delileri kendine has bir dille anlatıyor. Bedia Ceylan Güzelce ise sevmenin öğretilmediği insanların trajedisini bir suç romanıyla yansıtıyor. Keith Thomas, övgülerle karşılanan ilk romanı Uyanış’ta, polisiye, gerilim ve bilimkurguyu bir araya getiriyor. Zihin kontrolü ile siyasi komploların iç içe geçtiği sürükleyici bir maceraya davet       ediyor okurları. New York Times çok satanlar listesindeki yerini aylarca koruyan ve yakında beyazperdede de göreceğimiz Efsunlu Koru ise, karanlık peri masallarının gerçeğe, gerçeklerin de masala dönüştüğü fantastik bir anlatıya sahne oluyor.

EFSUNLU KORU ( )

Buranın ötesine geçmenin tek yolu içinden geçmek. Ormanın içinden, masalın içinden, acının içinden…

On yedi yaşındaki Alice’in hayatı annesiyle birlikte yollarda geçer ve kötü talih peşlerini bırakmaz. Alice’in anneannesi ise Efsunlu Koru adlı tuhaf bir yerde yaşayan, karanlık peri masallarıyla tanınan bir yazardır. Anneannesinin ölüm haberinin ardından annesinin de ortadan kaybolmasıyla Alice, hem acı gerçeklerden hem de ürkütücü masallardan oluşan kapkaranlık bir dünyayı karşısında bulup asıl kimliğini arayacağı bir yolculuğa çıkar.

Alice, anneannesinin fanatik hayranlarına mesafeli yaklaşsa da, onlardan biri olan okul arkadaşı Ellery Finch’le bir kaderi paylaşır, annesine kavuşmak için yola onunla birlikte çıkıp Efsunlu Koru’nun gizemli diyarlarına adım atar. Peri masalları sadece kitap sayfalarından ibaret değildir…

Uyanış Keith Thomas

Gece Doktorları sizin için geliyor.

Uyanmaya hazır mısınız?

Psikolog Matilda Deacon hafıza üzerine çalışmalar yaparken on bir yaşındaki Ashanique’le tanışır. Garip davranışlar sergileyen bu kızın sıradışı bir yeteneği olduğu iddia edilir. Kendisinden çok önceleri yaşamış, hiç tanımadığı insanların anılarını hatırlayabildiği iddiası gerçek midir? Ashanique’in peşine düşen Gece Doktorları’yla artık Matilda da mücadele etmek zorundadır. Sıradışı yetenekler sıradışı lanetlere gebedir. Cinayet dedektifi Kojo Omaboe’nin bu vakaya dahil olmasıyla gizem perdesi yavaş yavaş aralanmaya başlayacaktır.

Keith Thomas Uyanış’ta polisiye, gerilim ve bilimkurguyu bir araya getiriyor. Reenkarnasyon ile zihin kontrolünün, geçmiş yaşam anıları ile siyasi komploların iç içe geçtiği bir entrikaya davet ediyor bizi.

Dean Koontz hayranlarının dikkatini çekecek bir roman.

Soyka

 

Sevilmemiş, “kıpkırık” bir kadının hikayesi

Babasının beylik tabancasıyla sevgilisi Salih’i ensesinden tek kurşunla öldüren Soyka, yüzünü arı sokan Başkomiser Demir tarafından tutuklanıyor. Genç kadının konuşmayacağını anlayan Demir, ona kelimeler veriyor ve kelimelerin onun için anlamlarını, çağrışımlarını, hikayelerini anlatmasını istiyor. Birlikte suç nedir, suçlu kimdir üzerine bir sorgulamaya giriyorlar. Soyka öyle bir hayattan geliyor ki, “Salih’i öldüren silahı, tetiği, kurşunu nasıl ki tutuklayamıyorsan beni de tutuklayamazsın,”diyor.

Bedia Ceylan Güzelce bir sorgu odası hikayesi anlattığı Soyka’da, sevmenin öğretilmediği insanların trajedisini kelimelere bölüyor.

Güzelce’nin kendine has üslubuyla gerçek hayatların gerçeküstü anlatımı var bu romanda.