Hayranlar, hayalet şehir Pripyat’ı kendi gözleriyle görmek istiyor.

Game of Thrones’un Hırvatistan ve Kuzey İrlanda’da turizm patlaması yaratmasının ardından şimdi de sıra mini dizi Çernobil’de. Pripyat’taki turizm danışma ofisine göre, dizinin HBO’da ilk kez gösterildiği Mayıs ayından bu yana ziyaretçi sayısında % 30 artış oldu.

Şimdilerde hayalet bir şehir olan Pripyat, son on yıldır turistik bir cazibe merkezi haline geldi ve Reuters’e göre yılda 70 binden fazla meraklı ziyaretçiyi kendine çekiyor. Bölge, patlayan reaktörün neden olduğu travmaya ve tehlikeye tanık oldu. Radyoaktivite seviyesinin yüksek olmasına rağmen, bir zamanlar yaklaşık 50 bin nüfusa ev sahipliği yapan şehirde kısa bir süre kalmak güvenli olarak görülüyor.

Viktoria Brozhko, “Çernobil Yasak Bölgesini ziyaret ederken evde 24 saat kaldığınızda alacağınız radyasyon miktarına eşdeğer olan yaklaşık 2 mikrosiever alacaksınız” açıklamasını yaptı. Dizide anlatılan olayların doğruluğunun kanıtını görmek isteyen ziyaretçilerin bölgeye akın ettiği iddia ediliyor. Turizm ofisinin başındaki Yaroslav Yemelianenko ‘ya göre ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak turların rezervasyonları ortalamanın % 40 üzerinde.

Ziyaretçiler, kent sakinlerinin tahliyesinden bu yana doğanın Pripyat’ı ve çevresini yeniden ele geçirdiğini öğrenince şaşkınlık yaşayabilir. Son yıllarda kahverengi ayılar, bizonlar, kurtlar ve 200’den fazla kuş türünün varlığı kaydedildi.