Tayvan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Yiyang Xu ve Jingyi Ye, kutup buzullarını korumak ve Antarktika’daki kış mevsimini uzatmak amacıyla “Kutup Koruma Kulesini” tasarladı.

Fütüristik kule, buzların erimeye başladığı her nisan ayında aktif hale getirilecek ve kutup ayıları gibi çeşitli türler için göç sürelerini uzatırken, farklı yerlerde deniz suyunu aktif olarak donduracak.

futuristic arctic saver tower sprays seawater to thicken melting ice in antarctica

Farklı uluslararası ödüller için aday gösterilen Yiyang Xu ve Jingyi Ye’nin kutup koruma kulesi, küresel ısınmadan etkilenen Antarktika çeşitli bölgelerinde erime mevsimini uzatabilir. İddialı mekanizma, buzun erimeye başladığı nisanda işlevine başlayacak.

Bu süre zarfında, kulenin dış çerçevesi dönmeye başlarken su yüzeyinin altındaki birim su depolamaya başlıyor. Su yüzeyinin üzerindeki iki ünite, rotasyon sırasında soğuk havaya maruz kaldığında iç deniz suyu donmaya başlıyor. Buz muhafaza ünitesi, dış çerçeve deniz seviyesinde döndüğünden dışarıya yerleştiriliyor ve buz erirken atmosferdeki ısıyı emiyor ve sıcaklığın yükselmesini yavaşlatıyor. Böylece erime süresini uzuyor.

futuristic arctic saver tower sprays seawater to thicken melting ice in antarctica

Bu arada, dış birimler mayıstan hazirana geçerken göç etmeye başlayan az sayıdaki kutup ayısına zemin oluşturacak şekilde sabit bir konuma getirilecek. Eylül ayında, kulenin dış çerçevesine yerleştirilen yağmurlama spreyi, püskürtme yönünü ve mesafesini kontrol ederek buzu kalınlaştıracak ve ayrıca uzun erime süresini uzatacak.

Bu fütüristtik proje, iklim değişikliğinin ve Antarktika’daki hayvanların korunmasının çözümü olabilir mi?

designboom.com