Georgia’daki Walker ilçesinde bulunan Ellison Mağarası’nın gerçekten akıllara durgunluk veren bir görüntüsü var. Fantastik Pit, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en derin mağara dalışı. 179 metreye dikey şekilde indiğinizde, neredeyse Seattle’ın Space Needle’ı kadar uzun ya da Özgürlük Anıtı’nın yaklaşık iki katı yükseklikte.

Ellison Mağarası, ABD’deki en derin 12. mağaradır. 324 metre toplam dikey iniş ile yaklaşık 19 kilometre uzunluğundadır. Bu iddialı boyut bile tek başına şöhret için yeterli değil, ancak mağara sistemini tamamen özel kılan açık yer altı çukurları. Bunlar arasında, en uzun ve hepsinden daha muhteşem olanı ve mükemmel olarak adlandırılanı ise Fantastic Pit.

Mağaranın diğer tarafında, 134 metre derinliğe kadar kesintisiz inen Incredible Pit var.

Smokey I (152 metre), Smokey II (80 metre), The Warm Up Pit (38 metre) ve daha az derinliğe sahip diğer birkaç çukur, çözünür kireçtaşı kayalarında oluşan şaşırtıcı mağara sistemi tamamlıyor. Mağara, zeminine (Fantastik dahil) inen yedi farklı rota ve bol miktarda yatay geçiş içeren karanlık, yankılı ve labirent sisteminden oluşuyor.

Mağaracılar, Fantastic Pit’e ulaşmak için önce başlı başına bir meydan okuma olan Warm Up Pit’e iniyor. Fantastic’in tepesinde Attic diye adlandırılan dar bir alan var; oradan mağaralar devasa bir çukura iniliyor. Bu iniş, kesinlikle yeni başlayanlar için değil ve sadece tecrübeli mağara kâşifleri, karanlık Fantastic’e iniş için Ellison Mağarası’na girmeye teşvik ediliyor.

kapak fotoğrafı

atlasobscura.com