Bu hafta sinema salonlarında 9 yeni film izleyiciyle buluşacak.

Beyaz Diş

Jack London’ın 89 dile çevrilmiş kitabı Beyaz Diş’ten uyarlanan animasyon film, vahşi bir hayvanın gözünden hem doğal hayata hem de insanların acımasız dünyalarına eleştirel bir bakış atıyor. Yarı köpek bir anne ve altına hücum yıllarında gizemli bir şekilde ortadan kaybolan kurt bir babanın yavrusu olarak dünyaya gelen Beyaz Diş doğduğu günden beri diğerlerinden farklı olduğu için hep bu farklılıklarının gölgesinde kalmıştır. Beyaz Diş’in hem kendi cinsi ile hem de insanlıkla verdiği savaşı gözler önüne seren unutulmaz kitaptan uyarlanan animasyonun yönetmeni, 2014’de Mr.Humlot isimli filmi ile Kısa Animasyon Oscarı kazanan Alexandre Espigares. Filmin hikâyesini kitaptan uyarlayan isimler ise; Dominique Monféry, Philippe Lioret ve Serge Frydman.

 Karanlıkta

Natalie Dormer’a Ed Skrein ve Emily Ratajkowski’nin eşlik ettiği filmin yönetmenliğini Anthony Byrne üstlendi.

Gözleri görmeyen piyanist Sofia (Natalie Dormer), bir gün üst komşusu Veronique Radic’in (Emily Ratajkowski) düşerek hayatını kaybettiğini duyar. Bu durum onu, Veronique’in savaş suçlarıyla itham edilen Sırp babası Miloš Radić’le (Jan Bijvoet) karşı karşıya getirir. İstemeden içine çekildiği suç dünyası, Sofia’nın da geçmişinde saklı bazı sırları açığa çıkaracaktır.

Sevginin Gücü

Kabir Khan’ın yönettiği Hint filmin başrollerinde Salman Khan, Harshaali Malhotra, Nawazuddin Siddiqui ve Kareena Kapoor oynuyor.

5 yaşında Pakistanlı Müslüman bir kız olan Şahida, doğuştan konuşamıyordur.  Annesi bir ümitle tedavi olması için onu Hindistan’a götürmeye karar verir. Ancak onca fedakârlıklarla çıktıkları bu yolculukta Şahida, uyuyan annesinden habersiz trenden iner. Tren hareket edince sesini duyuramaz ve bir başına oracıkta kalır.  Bilmediği topraklarda ailesinden uzak kalan küçük kızın yolu, Bajrangi (Salman Khan) adlı iyi kalpli bir adamla kesişir. Ancak Bajrangi ona yardım etmeye çalışsa da konuşamayan kızın ne adını ne de evinin yolunu öğrenemez. O sırada Bajrangi de sevdiği kadın Rasika ile evlenmeye çalışıyordur. Ama Rasika’nın babası evlenmeden önce Bajrangi’ye kendini kanıtlaması ve ev alması için belirli bir süre vermiştir. Ancak Bajrangi, bu çaresiz küçük kızı tek başına bırakamaz. Kaderin bir araya getirdiği ikili Şahida’nın ailesini ararken macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.

Köpek Dişi

Yorgos Lanthimos’un yönettiği filmde; Christos Stergioglou, Michele Valley, Angeliki Papoulia, Hristos Passalis, Mary Tsoni ve Anna Kalaitzidou rol alıyor.

Film, üç genç kardeşin anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. Evlerinden hiç çıkmayan, dış dünyayla ilgili hiçbir şey bilmeyen, adeta çocuk gibi kalmış kardeşler, köpek dişleri düşüp evden çıkmalarına izin verilecek günü bekleyerek yaşamlarını sürdürmektedir.

Cin Çıkarması

Mümtaz Yıldırımlar’ın yönettiği filmde başrolleri Petra Bryant, Maria Figgins, Adrian Annis, Tova Leigh ve Holly Jacobson paylaşıyor.

Film, ikiz kız kardeşinin ölümünden sonra geride kalan kardeşin yaşadığı zorlukları dile getiriyor..

Milyonluk Kuş

Ufuk Özkan, Gökçe Özyol, Mehtap Bayri, Musviq Şahverdiyev ve Dilara Aliyeva’nın rol aldığı Türkiye – Azerbaycan ortak yapımı filmin yönetmenliğini Hayal Aslanzade üstlendi.

Hakkı, lüks bir otelde şoför olarak çalışmaktadır. Yeni görevi yurtdışından gelecek olan mimarı karşılamaktır. Konuğunu almak için havaalanına giden Hakkı, yanlışlıkla mimar yerine polis tarafından aranan bir kuş hırsızını arabasına alır. Sorunlar bununla da kalmaz, restorasyonu tamamlanmak üzere olan tarihi bir heykel de mimar sanılan kuş hırsızına verilir. Davetsiz misafirin yol açtığı sorunlarla uğraşmak zorunda kalan Hakkı bir yandan da sabırsız ve dominant eşi Sevda ve oteldeki rakibi Bayram ile baş etmeye çalışır.

Yarım ile Yamalak

Kubilay Yılmaz’ın yönettiği, Âdem Eraydın, Selahattin Çakır, Gülnihal Demir, Şevki Özcan ve Fatih Doğan gibi isimlerin rol aldığı film 2 yakın arkadaşın maceralarını konu alıyor. Yarım ile Yamalak, iki yakın arkadaşın atıldığı birbirinden absürt maceraları konu ediyor. Hayri ile Erol birbirinden farklı karakterde olan iki yakın arkadaştır. Yalancı ve vurdumduymaz bir adam olan Erol türlü sahtekârlıklarla kısa yoldan para bulmaya çalışır. Erol’un tam tersi oldukça düzgün bir adam olan Hayri ise kirasını ödeyemediği için evinden kovulur. Dışarıda kalan Hayri soluğu Erol’un yanında alır.

Benim Adım Osssman

Çılgın Sedat’ın yazıp yönettiği komedi türündeki filmde başrolleri Çılgın Sedat, Metin Yıldız, Çiğdem Tunç, Deniz Oral, Tayfun Sav, Songül Karlı, Hakan Hatipoğlu ve Cengiz Kurtoğlu paylaşıyor.

Siccin 5

Alper Mestçi’nin yazıp yönettiği film, yıllar önce yapılan ayin sonrası hayatları kâbusa dönen ailenin hikayesini anlatıyor

 

 

içeriğin hazırlanmasında beyazperde.com, sinemalar.com ve filmarti.com sitelerinden faydalanılmıştır.