İsveç ve onun İskandinav komşuları, dünyadaki en yüksek okuma yazma oranlarından bazılarına sahip. İsveçliler, eğitime ve bilgiye eşit erişimi, bireyin gelecekteki başarısının kritik bir bileşeni olarak görüyorlar. Bu ekonomik durum ve coğrafi konumdan bağımsız olarak geçerlidir.

İsveç’te yüzlerce kütüphane vardır. Bokbåten adlı yüzen kütüphane hizmeti ise yılda iki kez Stockholm takımadalarında bulunan düzinelerce uzak adadaki insanlara binlerce kitap getiriyor. Stockholm Kütüphanesi, 1953’ten beri her ilkbahar ve sonbaharda, bir hafta boyunca bir tekne kiralıyor, kitaplarla dolduruyor ve yerleşim olan yaklaşık 23 ada için bir rota çiziyor.

Tekne yanaştığında, ada sakinleri son ziyarette ödünç aldıkları kitapları iade etmek ve kütüphanenin en yeni olanaklarından faydalanmak için tekneye biniyorlar. Teknede yaklaşık 3.000 kitap oluyor ve adalılar önceden talepte bulunabiliyor. Gemideki üç ya da dört gönüllü kütüphaneci – beklediği gibi – en son satanların yüksek talep gördüğünü söylüyor.

2018’de Maria Anderhagen adlı bir kadın Bokbåten’in yönetimini devraldı. Anderhagen şehirdeki en büyük bodrum katlarından birine sahipti ve seyahatler arasında tüm kitapları saklayabiliyordu.

Teknenin içine gelirsek; Uzun ahşap raflar, sert kapaklı kitapların sergilendiği büyük masalar, tekerlekli kitap arabaları, uzun bir kasa masası, hatta duvara yaslanmış olay bildirimleri panosu var. Çocuklar için resimli kitaplar, popüler gerilimler, büyük baskı kitaplar, tarih ve bilim ve örgü hakkında metinler, yemek kitapları ve sesli kitaplar bulunuyor. Ada sakinleri önceden kitap sipariş edebileceğinden, teslim edilmeyi bekleyen siparişler teknede kutularla istifleniyor.

Belirsiz bir gelecekle öğrenme kültürü:

Bir kütüphane teknesine ek olarak, İsveç’te kırsalda yaşayan insanlara kitap getiren kütüphane otobüsleri de bulunuyor. Ayrıca mağazalar ve sosyal buluşma noktaları gibi yerlerde doğaçlama kütüphaneler geliştiriyorlar. Tekne, balıkçı ve ada çalışanları için bir hizmet olarak başladı, ancak kitapların basılı kopyalarını e-kitaplarda veya sesli kitaplarda okumayı tercih eden ada sakinlerine hizmet verecek şekilde genişledi.

The Bokbåten Epos

kapak fotoğrafı ve diğer fotoğraflar: Bokbåten Epos/Facebook)