Blur’den Gelecek Albüm ‘The Ballad Of Darren’ın Kayıt Sürecine Dair Detaylar

Blur, sürpriz yeni albümleri ‘The Ballad Of Darren’ın kayıt sürecinden bahsetti.

Grubun 2015’teki “The Magic Whip”ten bu yana ilk albümü olacak ve on şarkının yer aldığı albüm, bu hafta başlarında duyurulmuştu. Yapımcılığını James Ford’un (Arctic Monkeys, Foals, Depeche Mode) üstlendiği albüm Londra ve Devon’daki Studio 13’te kaydedildi.

19 Mayıs’taki konserlerinden önce Colchester Castle’da düzenlenen bir basın toplantısında konuşan dört üye de dokuzuncu stüdyo albümlerinin kayıt süreci hakkında konuştu.

Basçı Alex James, “Hepimiz gidip tavşan deliklerimizden aşağı inip tekrar yukarı çıktık ve yeniden bir araya geldiğimizde bir şeyler öğrendik. Bu çok sık olmadığı için taze ve özel hissettiriyor ve neredeyse ilk provamızdan itibaren böyle. En başından beri birlikte çaldığımızda her zaman çok özel bir şey olmuştur. Kendimi tamamlanmış ve kutsanmış hissediyorum.”

Solist Damon Albarn’a göre grup ocak ayında kayıt seanslarına başladı ve albümü sadece üç hafta önce tamamladı.

Albarn, son Gorillaz turunda otel odalarında albüm için demolar yazdığını açıkladı.

Pek çok konferans odasında kayıt yaptım ama aslında Montreal’de harika bir an yaşadım. Otel odamın karşısında Leonard Cohen’in fantastik bir duvar resmi vardı,” diyen Albarn ekliyor, “Sadece düşünmedim, yürekten yazdım. Döndüğümde hemen başladık ve ocak ayında stüdyoya girdik.”

Bence en harika şey, bir albüm yazmayı, prova yapmayı ve bitirdikten iki hafta sonra ince ayarlar yapmayı başarmış olmamız. Her zaman böyle olması gerektiğini hayal ettim. Bazen yıllarca beklemek zorunda kalıyorum. Açıkçası, Covid sırasında bunu çok zorlaştıran, hafifletici olmayan koşullar ve gerçekler vardı ancak kişisel olarak benim için bu yoğun spontanlıkla bir şeyler yapabilmek gerçekten güzel.”

Albarn, albümün ismindeki Darren’ın gerçek bir insan olduğunu açıklayarak albüm adının arkasındaki hikayeyi de açıkladı.

‘The Ballad’ isimli şarkı, 25 yıl boyunca bitirmemi istediği bir şarkı. Bana her zaman ‘O şarkıyı ne zaman bitireceksin?’ derdi. Bu yüzden şarkıyı bitirdiğimde sadece bir adı olabilirdi, ‘The Ballad Of Darren’. Ama sonra şarkıda ona atıfta bulunulmasına rağmen şarkı gerçekten onunla ilgili değilmiş gibi geldi. Şarkı başka bir şey hakkında. Ancak “The Ballad Of Darren” albümün neyle ilgili olduğunun mükemmel bir özeti gibi geldi. Bu albüm oldukça ailevi bir mesele.”

Albümün kapak görseli, İngiliz fotoğrafçı Martin Parr tarafından Renfrewshire’daki Gourock lido’nun bir görüntüsünü içeriyor.

Nme.com

tr_TRTurkish