Blur Geri Dönüş Albümü “The Ballad of Darren” ile Huzurlarınızda

Blur, sekiz yıl sonraki ilk albümleri The Ballad of Darren ile resmen geri döndü.

“St. Charles Square” ve “The Narcissist” single’ları ile gelişi müjdelenen “The Ballad of Darren”ın prodüktörlüğünü James Ford (Arctic Monkeys, HAIM, Florence + the Machine) üstlendi. Damon Albarn yaptığı açıklamada albümü “bir artçı şok albümü, kendimizi şu anda nerede bulduğumuza dair bir yansıma ve yorum” olarak tanımladı.

Albüm, grubun son yıllardaki en işbirlikçi üretim sürecine sahne olurken; basçı Alex James ve gitarist Graham Coxon on şarkı üzerinde Albarn ile birlikte çalışmakta ısrar etti. Sonuç olarak, Albarn The Ballad of Darren’ı, 1999 albümleri “13”ten bu yana ilk yasal Blur albümü” olarak nitelendirdi.

Basçı Alex James, 19 Mayıs’taki konserlerinden önce Colchester Castle’da düzenlenen bir basın toplantısında kayıt süreci hakkında şöyle demişti, “Hepimiz gidip tavşan deliklerimizden aşağı inip tekrar yukarı çıktık ve yeniden bir araya geldiğimizde bir şeyler öğrendik. Bu çok sık olmadığı için taze ve özel hissettiriyor ve neredeyse ilk provamızdan itibaren böyle. En başından beri birlikte çaldığımızda her zaman çok özel bir şey olmuştur. Kendimi tamamlanmış ve kutsanmış hissediyorum.”

Solist Damon Albarn’a göre grup ocak ayında kayıt seanslarına başladı ve albümü sadece üç hafta önce tamamladı. Albarn, son Gorillaz turunda otel odalarında albüm için demolar yazdığına da değindi.

Pek çok konferans odasında kayıt yaptım ama aslında Montreal’de harika bir an yaşadım. Otel odamın karşısında Leonard Cohen’in fantastik bir duvar resmi vardı,” diyen Albarn şöyle devam ediyordu, “Sadece düşünmedim, yürekten yazdım. Döndüğümde hemen başladık ve ocak ayında stüdyoya girdik.”

Bence en harika şey, bir albüm yazmayı, prova yapmayı ve bitirdikten iki hafta sonra ince ayarlar yapmayı başarmış olmamız. Her zaman böyle olması gerektiğini hayal ettim. Bazen yıllarca beklemek zorunda kalıyorum. Açıkçası, Covid sırasında bunu çok zorlaştıran, hafifletici olmayan koşullar ve gerçekler vardı ancak kişisel olarak benim için bu yoğun spontanlıkla bir şeyler yapabilmek gerçekten güzel.”

Albarn, albümün ismindeki Darren’ın gerçek biri olduğunu açıklayarak albüm adının arkasındaki hikayeyi de açıkladı.

“‘The Ballad’ isimli şarkı, 25 yıl boyunca bitirmemi istediği bir şarkı. Bana her zaman ‘O şarkıyı ne zaman bitireceksin?’ derdi. Bu yüzden şarkıyı bitirdiğimde sadece bir adı olabilirdi, ‘The Ballad Of Darren’. Ama sonra şarkıda ona atıfta bulunulmasına rağmen şarkı gerçekten onunla ilgili değilmiş gibi geldi. Şarkı başka bir şey hakkında. Ancak “The Ballad Of Darren” albümün neyle ilgili olduğunun mükemmel bir özeti gibi geldi. Bu albüm oldukça ailevi bir mesele.”

Albümün kapak görseli, İngiliz fotoğrafçı Martin Parr tarafından çekilen Renfrewshire’daki Gourock lido’nun bir görüntüsünü içeriyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish