Portekiz’deki Lagoa da Serra da Estrela’da bulunan gerçeküstü görünüme sahip, sanki başka bir zaman ya da mekâna açılan bir portal gibi görünen delik, aslında uzun bir tünele açılan insan yapımı bir huni. Covão dos Conchos, basamaklı şelalelerin sıralandığı doğal bir su kuyusu gibi görünse de, aslında bir mühendislik harikası.

Serra da Estrela dağlarındaki göl, 1955 yılında yakınlardaki hidroelektrik barajın inşaatı sırasında yapay olarak kuruldu. proje üzerinde çalışan mühendisler, Lagoa Serra da Estrela ve Lagoa Comprida arasındaki suyu kanalize etmek için bir boru hattı oluşturmak yerine, iki gölü birbirine bağlamak için, dağın içinden geçen bir tünel açmaya karar verdi.

Su yolu, yakındaki topluluklara temiz su sağlamak için tasarlandı, ama yakınlarda başka hiçbir yapının bulunmaması, huniyi bir altyapı projesinin parçası olmaktan ziyade gölün bir parçası haline getirdi.

Dahası, betonun ve granit boşaltma borusunun kenarlarında büyüyen ve dev deliklerin doğal görünmesini sağlayan bitkiler de var. Bilim-kurgu görünümlü bu su yolu, 2016’da fotoğrafları viral hale gelene kadar Portekiz’de az bilinen bir sırdı.

kapak fotoğrafı: larahcv / pixabay.com

atlasobscura.com