Yalda kış gün dönümünün gecesi ve hem İran’da hem de dünyanın her yerindeki Pers topluluğu tarafından büyük bir şölen olarak kutlandı.

Shāb-e Yaldā; İran’da yaklaşık 2000 yıldan beridir 21 Aralık’ı 22 Aralık’a bağlayan gece kutlanan ve günlerin kısalmasının son bulduğunun habercisi olan kutlamaların adıdır. Kökenlerini güneş tanrısı Mithra’nın doğumundan alan bu bayram, Romalıları dahi etkilemiş. Romalıların Saturnalia ve Sol Invicta şenlikleri Yelda gecesinden izler taşır. Bugün İran’da bu geceyi karpuz yiyerek ve aile büyükleri çevresinde toplanıp sohbet ederek geçirmek kısmen de olsa süren bir gelenek.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Sembolizm Perslerin kutlamalarının önemli bir parçasıdır ve Yalda için de bu farklı değildir.

Kırmızı renk bu gece için özellikle önemli, yaşamın parıltısını temsil ediyor. Renk, karpuz ve nar gibi kırmızı meyvelerle somut hale gelir ve Shab-e Yalda arifesinde yemek için halk tarafından özellikle satın alınır.

screen-shot-2015-12-21-at-12-58-43-pm (Custom)

Ünlü Pers şairi Hafez’in şiirlerinden parçalar da gece boyunca yüksek sesle okunur.

İran doğumlu sanatçı Rashin Kheiriyeh tarafından hazırlanan harika video bu yıl kutlamalara renk kattı. Gecenin tüm renkleri ve duygusunu yansıtan videonun binlerce yıllık Pers geleneğinin bilinirliğini artırdığı da gerçek.

شب یلدا خوش بگذره 🙂

Geplaatst door Rashin Kheiriyeh op zondag 21 december 2014

 

Fotoğraf: tflg.shemshad
Fotoğraf: tflg.shemshad
Fotoğraf: hossein_ghodrati
Fotoğraf: hossein_ghodrati
Fotoğraf: maryamphoto
Fotoğraf: maryamphoto
Fotoğraf: photo_mandala
Fotoğraf: photo_mandala