Bazı Albüm Kapakları #14: İçinden “Gökyüzü” Geçen Kapaklar

Seda Açıkoğlu

Albüm kapak fotoğrafları, albümdeki şarkı veya şarkıların ruh hâline ve çıkılacak yolculuğa bir davetiyedir. Kapaktaki fotoğraftan alınan hislerle çıkılan yolculuk, albümün içinde sunulan ve evrensel olan her şeyden öte kişisel bir deneyime dönüşür.

Kimi kendi çektiği, kimi arkadaşlarının çektiği, kimi de görüp sevdiği fotoğraflarla içinden “gökyüzü” geçen bazı albüm kapakları var kadrajımızda. İlk gördüğümüz anda bizi kucaklayan, yüzümüzü göğe doğru çevirme hissiyle dolduran, sayısız ruh hâli ve renklere sahip gökyüzüne methiye niteliğinde gelsin.

Norveçli elektronik müzik ikilisi Röyksopp’un 2001 tarihli ilk stüdyo albümüdür, “Melody A.M.” Kapak fotoğrafı Sølve Sundsbø, tasarımı Tom Hingston Studio imzalı.

İsveçli müzisyen Kristian Matsson namıdiğer The Tallest Man on Earth, evinde kaydedip ürettiği ilk stüdyo albümü “Shallow Grave” 2008’de yayınlandı.

Matsson, solo müzik kariyerinin başında iken kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını vermeden müziğini yayınlamayı tercih etmiş. Bu tercih de ilk albüm kapaklarına yansımış ki sonrasında kullandığı portre fotoğraflarıyla değişimin farkındayız. Kapakta Niclas Stenholm fotoğrafı, Olle Nilsson tasarımı var.

Fransız grup Zenzile’nin 2017 tarihli albümü “Elements”in kapağı tam da böyleydi. Kapak tasarımı Nicolas Fosset imzalı.

İngiltere merkezli ikili Lost Horizons, 2018 tarihli EP’leri “Brighton”ı ön ve arka kapaklarında Malka Spigel fotoğraflarıyla piyasaya sürer.

Norveçli gitarist ve besteci Jacob Young’ın 2014 tarihli albümü “Forever Young”. Kapak fotoğrafı Jean-Guy Lathuilière imzalı.

Brooklyn, New York merkezli grup Elysian Fields’ın, 2018 tarihli albümü “Pink Air”in kapağında Willie Ablao fotoğrafı var.

“Bazı Albüm Kapakları” Instagram hesabı için tıklayınız.

tr_TRTurkish