Bu varlıklar herhangi bir yere ait değildir, ama Balkanlar’da oldukça yaygındır. Tüm dünya bu varlıkların yaşam alanıdır.

Ejderhalar

gt

Balkanlarda pek çok ejderha türü vardır, ancak en ünlü olanlar Big Dragonlardır. Ateş saçabilir ve çok yüksekte uçabilirlerdi. Görünüşe göre bu tür ejderler Balkanlar’da hiçbir zaman çok yaygın olmadı. Zor iklimi ve karanlık mağaraları sevdiklerinden, belki de sadece onlardan çok olmadığından ya da Ortaçağ boyunca onları avlayan cesur şövalyeler yüzünden Big Dragonlar bu bölgeyi pas geçtiler.

Bundan dolayı insanlar onları genellikle aždaje ya da başka alttürlerle karıştırır. İnanışa göre Balkanlar’da yaşayanların yağmur yağdırma gücü vardı ve bu da onları çok önemli hale getirdi. İnsana dönüşebilirlerdi ve çok şehvetli oldukları için birçok kadın ejderha çocuklar doğurdu. Bu çocuklar genellikle büyük kahramanlar haline geldi. Ejder-kahramanları Sırp tarihinde yaygın olarak görülüyor ve bazı büyük liderlerin ejder-kahramanlar olduğuna inanılıyor.

Cüceler

Singular_dwarf_by_Frølich

Cüceler, dünyanın her yerindeki masal ve efsanelerde yerini aldığı halde, Balkanlar’da onlara sık rastlamıyoruz. Kimse bunun sebebini bilmese de vampirlere bağlayanlar var. İddiaya göre, vampirler cüceleri avlamak ve kanlarıyla beslemekten zevk alıyor ve bu yüzden kalan tüm cüceler kuzeye doğru kaçtı. Bu bölgede kalanlar ise ormanda, mağaralarda ve hatta bodrumlarda saklanıyor. Bu türe ait bazı mutasyonlar bile söz konusu. Talason, škart, maljak ve cücelerin birçok alt türü var. Bu canlıların doğası çok karmaşık ve bu yüzden onlarla anlaşma yapmak akıllıca değil. Sizi çabucak kandırabilirler.

Cikavac

Caim_in_bird_form

Cikavac adlı hayvanın uzun bir gagası ve kanatlarının altında bir çantası vardır. Kırk gün bir koltuk altında yumurtadan çıkar. Bu kuşun sahibi her dileği gerçek olur ve hayvanların dilini anlama gücünü kazanır.

 

Talason

Henry_John_Stock_-_A_pale_and_glimmering_light_appeared_before_him

Cücelerin bir alt türüdür, ancak bazı kişiler onun aslında bir evin üzerinde gezen iyi bir hayalet olduğunu söyler. Bir adamın gölgesinin bir evin temelinin atıldığında yaratıldığına, adam çabucak ölünce de ruhunun eve bağlı kaldığına inanılır. Sadece köpekler ve Cumartesi ya da Salı günü doğan insanlar talason görebilir.

 

Aveti

V0042200 A man in armour is confronted by a ghost and a skeleton. Aqu Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk http://wellcomeimages.org A man in armour is confronted by a ghost and a skeleton. Aquatint. Published: - Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Bu canlılar gölgeye benzer, ancak daha korkunçturlar. Sizi korkutmak için özel güçler kullanmaları gerekmez, Aveti’ye bir bakışınız saçlarınızın griye dönüşmesi için kâfidir. Bu hayaletler terk edilmiş evlerde yaşar ve güneş ışığından korktuğu için her zaman soğukturlar. Aveti korkutucu görünse de aslında çok utangaç ve korkmuş bir varlıktır.

Bazı kimseler Avetilerin kendilerini öldüren ya da vaftiz edilmemiş insanların ruhları olduğuna inanırdı; ancak bu doğru değil. Aslında Elf kökenliler.

 

Cadılar

 

Aliorumnas

Cadılar anormal varlıklar değildir. Onlar nasıl büyü yapacaklarını ve lanet üreteceklerini öğrenen insanlardır.

kapak fotoğrafı: 0019607 witches Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk http://wellcomeimages.org witches 1e/90/1815 Published: Sept. 1, 1815.Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

kaynak

Bir Yorum Yazın