15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’dür. Ellerinizi sabunla yıkamanın, pnömoni (ve diğer solunum yolu hastalıkları) sebebiyle bebek ölümlerini % 25, ishalle bebek ölümlerini (ve diğer bağırsak hastalıkları için ) % 50 oranına kadar azalttığı iddia ediliyor. Ve bu önlenebilir hastalıkların korkunç maliyetini göz önünde bulundurun: Her sene beş yaşın altında yaklaşık 3 buçuk milyon çocuk bu hastalıklar yüzünden ölüyor. Başka bir deyişle, el hijyeninin iyileştirilmesi, küçük çocuk ölüm oranını azaltmanın en kolay, en ucuz ve etkili yolu.

Her yıl 15 Ekim’de, temel hijyeninin (veya eksikliğinin) çocukların hayatta kalmasına etkisi belirlenmesinde Etiyopya, Nijerya, Hindistan ve Filipinler gibi gelişmekte olan ülkeler üzerinde yoğunlaşılıyor. El hijyeninin geliştirilmesi, akran baskısı uygulanması ve kültürde bir değişiklik için farkındalığın artması gerekir.

Ama görülen o ki, temiz ellere ihtiyacı olan sadece gelişmekte olan dünya değil. Haritada da görüldüğü gibi, Avrupa’daki bazı ülkeler de el yıkama konusunda bir soruna sahip. Harita, 2015’te bir Gallup anketinin sonucunu gösteriyor. Anketin sorusu: Tuvalete gittikten sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkama alışkanlığınız var mı?

Listede en iyi durumda olanlar Türkiye ve Bosna. Diğer Balkan ülkeleri de listenin en üst sıralarından yer alıyor. Balkan ülkelerine en batıdan Portekiz eşlik ediyor. Listenin en altında ise Hollanda var.

Avrupa’nın el yıkama haritası Jakub Marian’ın web sitesine ait.

Yazı kısaltılarak Big Think sitesinden alınmıştır.