Dünya’nın en büyük sigorta şirketlerinden AON’un yayınladığı rapora göre 2018 yılında dünya çapında meydana gelen aşırı hava olaylarının maliyeti 225 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Raporun sonuçları itibarı ile de 2017 ve 2018 yılları aşırı iklim olayları yüzünden en çok hasarın yaşandığı seneler olarak tarihe geçti.

Uzmanlar özellikle iklim değişikliğinin tetiklediği aşırı hava olayları yüzünden kayıp ve hasarların, dolayısı ile maliyetlerin de büyük oranlarda artış gösterdiğini ifade ediyor.

AON tarafından hazırlanan bu rapor da bu artışa dikkat çekiyor. Çalışma, 2018’de gerçekleşen 394 meteorolojik afet incelenerek hazırlandı. Raporda, toplam 225 milyar ABD dolarlık hasarın sadece 90 milyar ABD dolarının kamu ve özel sektör sigorta şirketleri tarafından karşılandığı da ifade ediyor. Sigorta şirketlerinin toplamda tarihte 4. en büyük sigorta ödemesi anlamına gelen bu rakama rağmen maliyetlerin yüzde 60’dan fazlasının karşılanmadı.

Rapor özellikle orman yangınlarına dikkat çekiyor. Bu sene Kalifornia’da meydana gelen yangınlar sadece tek başına 12 milyar ABD doları maliyeti ile başka bir rekora da neden oldu. Zira ilk kez bir orman yangını  en yüksek maliyetli afet olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Rapor 2018’deki 394 doğal felaket olayının 252 milyar ABD doları ekonomik zarar verdiğini gözler önüne seriyor. Bu rakam aynı zamanda, sigorta kapsamına girmeyen ekonomik zararların bir kısmı olan koruma açığının yüzde 60 olduğu ve 2005’ten bu yana en düşük seviyede olduğu anlamına geliyor.

2018’deki en çok zarar veren afetler tropik siklonlar oldu.  Michael ve Florence  kasırgaları (Amerika Birleşik Devletleri), Jebi ve Trami tayfunları (Japonya), Mangkhut tayfunu (Filipinler, Hong Kong, Çin) ve Rumbia tayfunu(Çin) gibi tropik afetler 2018 de en çok hasar veren iklim olayları oldu. 2017 ile 2018 yılının toplam hasarı olan 653 Milyar ABD Doları ve bunlara yapılan 237 milyar ABD doları ödemeler rekor kırarak tarihteki en maliyetli yıllar olarak kayıtlara geçti.

Yıl boyunca meydana gelen diğer büyük afetler ise Kuzey ve Güney Kaliforniya’da bir dizi büyük orman yangınları oldu. 2018’deki en pahalı sigortalı kayıp olayı, 12 milyar ABD Doları olan Kamp Ateşi idi ve bu da Kaliforniya’nın en ölümcül ve en yıkıcı yangını oldu.

Raporun tamamına bu bağlantı üzerinden erişim mümkün.

 

(Yeşil Gazete)