Araştırmacılar, arpanın farklı bir lezzet bırakıp bırakmadığını belirlemek için 150 çeşit bira hazırladı

Bira arpa olmadan yapılamaz ancak bira üreticileri potansiyel bir lezzet olarak tahılın tohumunu gözden kaçırmışlar.

Bira meraklıları genellikle şerbetçiotu ve mayaları lezzetin etkin güçleri olarak adlandırırken, tatsız arpayı sadece fermantasyon için gerekli şekerleri sağlayan bir madde olarak görürdü. Ama şimdi arpa hak ettiği değeri görmek üzere. ABD ve İngiltere’den araştırma ekipleri, beş yıl içinde 150 bira yaptı ve farklı arpa türlerinin gerçekten de farklı tatlar ürettiğini keşfetti.

Kendilerine Barley World adını veren Oregon Eyalet Üniversitesi’nden (OSU) bir araştırma ekibi, ortak çalışma için İngiltere’nin Sainsbury Laboratuarı’ndan meslektaşlarıyla bir araya geldi. Araştırmacılar, iki çeşit arpayı aldı, (the British Golden Promise ve OSU’da yetişen Full Pint) ve onları melezleştirdi.

More like "drink barley."
Oregon State Barley Project

Araştırmacıların OSU’nun yakınında ekip biçip hasat ettiği yüzlerce yeni arpa türü deneyde kullanıldı. Yerel bira fabrikaları 150 çeşit birayı (her birinden bir şişe) hazırlamak için yeni türleri kullandı.

Sonrasından bira tadımcıları işe girişti. Jüri, her birayı kendi lezzet özellikleri içinde bir derecelendirmeye tabi tutarken, endüstri standartlarına uygun bir birayla da kıyasladılar. Örneğin, Golden Promis’in tadı çiçeksiydi. Full Pint daha tatsızdı. Yeni türlerin tatlarının bir karışımı vardı ve araştırmanın yazarları genetik parmak izi kullanarak, arpanın kimliğini hangi ebeveynden daha fazla aldığını tespit edebiliyordu.

Araştırmacılar, bu hafta yayınladıkları iki çalışmada, biranın lezzetine ve aromasına katkıda bulunan arpa değil, malt sürecidir,” diyen yaygın görüş birliğine dayanan tezi çürüttüler.

The little barley that could.
Oregon State Barley Project

kapak fotoğrafı: Johan Neven/(CC BY 2.0)

atlasobscura.com

Bir Yorum Yazın