Amerika’ya Yelken Açan İlk Viking Kadın Efsanevi Bir Gezgindi

O “Tüm zamanların en büyük kadın kaşifi” ve “orta çağın en çok seyahat eden kadını” olarak adlandırıldı. MS 1000. yıldan hemen sonra Kuzey Amerika’da ilk Avrupalı bebeği doğurdu. Dünya çapındaki yolculuğunu Roma’ya yürüyerek yaptığı hac yolculuğuyla tamamladı. Ancak bugün çok az kişi bu olağanüstü Viking kadınının adını biliyor.

Tam adı, modern İzlandaca’da Guðríður víðförla Þorbjarnardóttir’dir – Thorbjorn’un kızı Uzak Gezgin Gudrid. MS 985 civarında batı İzlanda’daki Snæfellsnes yarımadasında doğdu ve MS 1050 civarında kuzey İzlanda’daki Glaumbær’de öldü. Bu harita, onun bu tarihler ve yerler arasındaki seyahatlerinin olağanüstü boyutunu gösteriyor. Çok tehlikeli ve çoğu zaman ölümcül olduğu bir dönemde toplamda sekiz Atlantik deniz yolculuğu yaptı.

Onun hakkında bilinen çok az şey Kızıl Erik Destanı ve Grönlandlıların Destanından geliyor. Bunlar toplu olarak Vinland Destanları olarak bilinir. Kuzey Amerika’daki Viking keşiflerini ve yerleşim girişimlerini anlatırlar; kaşiflerin bir kısmı orada yetişen yabani üzümlerden dolayı “Vinland” olarak adlandırılmıştır.

Bu destanlar, 13. yüzyılda kağıda aktarılıncaya kadar ağızdan ağza aktarıldı. 200 yıllık sözlü aktarım nedeniyle çok sayıda tutarsızlık içeriyorlar; Örneğin Gudrid bir destana göre iki kez, diğerinde ise üç kez evlendi. Ayrıca gerçek kurguyla karışmış durumda. Sayfaları ejderhalar, troller ve diğer doğaüstü şeylerle dolu. Ancak destanların temel ilkesi arkeoloji tarafından kanıtlandı: 1960’larda Newfoundland’ın kuzey ucundaki L’Anse aux Meadows’ta bir Viking ileri karakolunun kalıntıları kazıldı. Enkazın arasında tipik kadın işi olan iplik eğirmede kullanılan ve muhtemelen Gudrid’in kendisi tarafından kullanılan bir iğ bulundu.

Onun karakteri Kızıl Erik Destanı’nda o kadar merkezi bir yere sahip ki bazıları bunun Gudrid’in Destanı olarak adlandırılması gerektiğini öne sürdü. Ve Grönlandlıların Destanı’nda Gudrid’e “etkileyici bir görünüme sahip ve aynı zamanda yabancıların arasında nasıl davranılacağını bilen bilge bir kadın” deniyor. Bu diğer Vikinglerin küçümseyerek skrælings (“zayıflar”, “barbarlar”) olarak adlandırdığı Kuzey Amerika’nın Yerli kabileleriyle uğraşırken kullanışlı olabilecek bir özellik.

Gudrid’in dikkat çekici hikayesi 15 yaşlarında babasıyla birlikte Grönland’a gitmesiyle başlıyor. Efsanelerden birine göre, ertesi kış orada ölen ilk kocası Thorir’le birliktedir.

Göçmenler Grönland’a giderken korkunç acılar çekiyor, yarısı yolda ölüyor, geri kalanı ise ana karanın açıklarındaki küçük bir adada gemi kazası geçiriyor. Tesadüfen babasının arkadaşı olan Kızıl Erik’in oğlu Leif Erikson tarafından kurtarılırlar. Leif, bu olaydan dolayı “Şanslı Leif” lakabını alır. (İzlandalılar denizde yapılan kurtarma çalışmalarının kurtarıcılara iyi şans getirdiğine inanıyor.)

Gudrid daha sonra Grönland’a yerleşir ve sonunda Leif’in kardeşi ve Erik’in oğlu Thorstein Erikson ile evlenir. Leif okyanusun ötesinde keşfettiği yeni ve tuhaf bir ülkeden yeni dönmüştür ve bir destana göre Gudrid, diğer tarafa doğru başarısız bir yolculukta Thorstein’a katılır.

Yeni evliler Grönland’a döndüklerinde, yerleşim yerleri bir veba yüzünden yok olan Kara Thorstein ve karısı Grimhild ile bir kış geçirirler. Gudrid’in kocası da hastalığa kapılıp gidenler arasında yer alıyor, ancak cesedi ölüm döşeğinden kalkarak onun geleceğini önceden haber veriyor: Bir İzlandalıyla evlenecek, onunla birçok çocuğu olacak ve uzun bir hayat yaşayacak; Grönland’dan ayrılacak, Norveç’i ziyaret edecek, güneye hac yolculuğu yapacak ve İzlanda’ya dönecek.

Gudrid, Grönland’ın Doğu Yerleşim Bölgesi’ne geri döner ve İzlandalı bir tüccar olan Thorfinn Karlsefni ile evlenir. Onun ısrarı üzerine ikili, 60 erkek, beş kadın ve bir miktar hayvandan oluşan bir grupla Vinland’a yerleşmeye öncülük eder. Gudrid, Vinland’da Yeni Dünya’da bildirilen ilk Avrupalı doğumu olan Snorri Thorfinnsson’u doğurur. Ancak yıl belirsiz: MS 1005 ile 1013 arasında herhangi bir yer.

Amerika’ya yerleşme çabası üç yıl sürer. Sert koşullar, izolasyon ve yerlilerle olan düşmanca ilişkiler Vikinglerin geri çekilmesine neden olur. Snorri üç yaşındayken aile Vinland’ı terk ederek Avrupa’ya gider. Norveç’teki kraliyet sarayında bir kahraman gibi karşılanırlar, egzotik mallarını satarak zengin olurlar ve İzlanda’daki Skagafjord’daki Glaumbær çiftliğine yerleşirler.

Aile huzurlu ve müreffeh bir yaşam sürer. Thorfinn yaşlılıktan ölür. Snorri evlendiğinde Gudrid, görünüşe göre tek başına ve çoğunlukla yürüyerek Roma’ya hac yolculuğuna çıkar. Gudrid, Roma’ya yaptığı son büyük yolculuktan döndüğünde, Snorri’nin istediği gibi kendisi için bir kilise inşa ettiğini görür. Burada hayatının geri kalanını yalnızlık ve tefekkür içinde yaşar.

Destanlardan iki anekdot, 1000 yılı civarında Kuzey Atlantik’teki değişken çokkültürlülüğe ışık tutuyor.

O sıralarda Hıristiyanlık, büyük ölçüde pagan kalan Viking topluluklarına nüfuz etmeye başlamıştı. Görünen o ki, Gudrid’in kendisi de erken Hıristiyanlığa geçmiş bir kişiydi, ama esnek olmayan biri değildi. Gudrid bir aile dostunun evinde, peygamber Thorbjorg’un sihirli bir ritüel gerçekleştirmesine yardımcı olacak “tuhaf bir şarkıyı” bilen tek kadındı. Gudrid, Hıristiyan bir kadın olduğu için ilk başta şarkıyı söylemeyi reddetti ancak bunun, orada bulunan herkese yardım edeceğine ve bir Hıristiyan olarak statüsüne zarar vermeyeceğine ikna olur. Şarkıyı söylediğine sesinin çok güzel olduğu ortaya çıkar.

Gudrid’den bahsettiği ve geleneksel olarak bir hayalet hikayesi olarak göz ardı edildiği için yüzyıllar boyunca okuyucuları şaşırtan destanlardan bir başka hikaye, aslında bir Avrupalı ile bir Amerikalı arasında kaydedilen en eski konuşma olabilir. Olay keşif gezisinin ikinci kışında, ticaret için gelen Yerlilerin Viking yerleşimine yeniden yaklaştığı sırada geçiyor. Gudrid, bir yaşındaki oğlu Snorri ile birlikte çitlerin içindedir.

“Kapının üzerine bir gölge düştü ve içeri siyahlı bir kadın girdi. Kısa boyluydu ve başına bir şal takıyordu. Saçları açık kızıl-kahverengiydi, solgundu ve gözleri şimdiye kadar bir insan kafasında görülenlerden daha büyüktü. Gudrid’in oturduğu yere geldi ve şöyle dedi: ‘Adın ne?’

“’Benim adım Gudrid,’ diye yanıtladı Gudrid, ‘ama seninki ne?’ Bunun üzerine diğer kadın şöyle cevap verdi: ‘Benim adım Gudrid.’ Evin hanımı Gudrid daha sonra diğer kadına yanına oturmasını işaret etti. Ama tam o anda büyük bir gürültü duyuldu ve kadın ortadan kayboldu.”

görsel: RICHARD THOMSON

atlas obscura

tr_TRTurkish