Amazon, Microsoft ve Intel katil robotlar geliştirmeye çalışıyorlar

Amazon, Microsoft ve Intel’in de aralarında bulunduğu dev teknoloji şirketleri katil robot gelişimine dair çalışmalar yürütüyorlar. Bu çalışmalar yapay zekâ sistemli ve otonom olarak hedefe saldırı düzenleyen katil robotları kapsıyor.

Amazon, Microsoft may be putting world at risk of killer AI: report ile ilgili görsel sonucu

Kâr amacı gütmeyen Hollanda’lı kuruluş Pax’ın raporuna göre 50 şirket 3 kritere göre sıralandı: Rapora göre, 22 şirket “orta dereceli kaygı” grubunda bulunuyor. Ayrıca içlerinde Pentagon’a bulut altyapılarını teklif eden Amazon ve Microsoft dâhil 21 şirket “yüksek kaygı” grubunda yer alıyor.

Aynı şekilde “yüksek kaygı” grubunda yer alan ve büyük veri analizi yapan CIA destekli Palantir şirketi, askerlere yardım etmek için savaş alanında gerçek zamanlı yapay zekâ sistemi geliştirecek; karşılığındaysa 800 milyon dolar alacak.

Raporu hazırlayanlar arasında bulunan Frank Slijper ise Amazon ve Microsoft gibi kullanıcı otonom olarak insan öldürmeye karar veren silahlar üzerine çalışan şirketlerin bu etkinliklerini inkâr ettiklerini belirtti.

 Bu robotların bir etnik grubu yok etme tehlikesi var.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Russell yapay zekâ ile insan müdahalesine ihtiyaç kalmadan saldırı yapan tank, savaş uçağı ve denizaltı gibi silahların üretilebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Stuart Russell, İsrail’in halihazırda Harpy adını verdiği otonom bir drone ile bir bölgeye girerek hedefleri kendi seçerek vuran bir sisteme sahip olduğunu belirtti.

businesstimes.com

tr_TRTurkish