Almanya’nın Çığır Açan Sıfır Atık Bakkalı

Aşırı ambalaj dünya çapında bir salgın.

İster online ister yerek marketten satın alma yapın, satın aldığınız mal genellikle plastik ambalajla kaplı, kağıt ve straforun içine doldurup bastırılmış ya da içi içe kutulara sokuşturulmuştur.

Ambalaj takıntısı bir sıkıntıdan daha fazlasıdır: özellikle çevremizi, denizleri ve okyanusları etkiliyor. (Eğer Büyük Pasifik Çöp Alanı’na aşina değilseniz, okuyun) Eylem olmadan, gereksiz atıkları artarak üretmeye devam edeceğiz. Uzmanlar insanların 2100 yılına kadar günde 11 milyon tondan daha fazla çöp üreteceğini tahmin ediyor.

Berlin’de Sara Wolf ve Milena Glimbovski tarafından kurulan  Original Unverpackt, dünyanın ilk sıfır atık bakkalı. Bu raflarda paketlenmiş mal ya da plastik kutularda hapsedilmiş meyveler bulamayacağınız anlamına geliyor. Bunun yerine sepetlerde görünen ya da bidonlardan dağıtılan ürünler bulacaksınız, şampuan ve yoğurt da dâhil. Hedef, müşterilerine organik, sürdürülebilir ürünleri, sadece ihtiyaç duydukları miktarda vermektir.

original-unverpackt_-jendrik-schroeder_-foto6

Orginal Unverpackt, yerel bir bakkal oluşturma vizyonuyla kitle fonlamasıyla işe başladı. Merkezinde, tamamen simbiyotik bu sistemi oluşturarak, bakkalı her yönüyle yeniden tahayyül etmek var. Mağaza, yerel ve sürdürülebilir ürünler sunar ve tüm imkânlarıyla süreci nasıl hızlandıracağını bulmaya çalışır.

Original Unverpackt, 350 seçilmiş ürünle başlamıştı ama bu sayı şu an alkol ve çamaşır deterjanları da dâhil olmak üzere 500’ün üzerinde. Sistem, tüketiciyi satın aldığı ürünleri tüketmek konusunda daha fazla düşünmeye sevk ediyor. Yatırımcılar, birçok tüketicinin aşırı ambalaj tüketiminin farkında olduğunu ancak daha önce başka seçenekleri olmadığını, söylüyor. Mağaza şimdilerde başkalarını da bu modele teşvik etmek amacıyla franchise sistemine geçmeyi planlıyor.

IMG_3566 copy

DSC04557

IMG_3999 copy

IMG_3958 copy

DSC04548

Daha fazla bilgi için onların internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish