Sadece birkaç yıl önce, 3D baskı kabiliyeti sınırlı, yeni bir teknolojiydi. Bir 3D yazıcı, bir gecede çalışmaya bırakıldığında, tek bir basılı harf veya rakam oluşturabiliyordu. Sektördeki ilerlemeler, bilim-kurgu benzeri seçenekler sunan bu yeni teknolojinin ürkütücü hızını ortaya koyuyor. Şirketler, konut sorununu bile 3D baskı teknolojisiyle çözme yarışında. Şimdi ise taşımacılığın evrimi söz konusu ve bu yönde bir prototip yapıldı bile.

Yüksek kapasiteli bir yazıcının ileri teknolojisi sayesinde, NERA adlı 3D baskı motosiklet prototipi, türünün ilk tam fonksiyonel modeli oldu. BigRep’teki inovasyon departmanı NOWlab, tasarımın arkasındaki yaratıcı güç.

NERA, 3D yazıcıların potansiyelini göstermek için üretildi ve halka arzı söz konusu değil. Bununla birlikte, endüstrinin sınırsız potansiyelini göstermesi açısından prototipin kendisinden öğrenilecek çok şey var. NERA’nın bileşenleri, geleneksel bir motosikletin üretim hattından tamamen farklı bir yazıcıdan çıktığını anlamak neredeyse imkânsız.

person sitting on black e-motorcycle

person siting on black NERA e-motorcycle in industrial complex

purple front light of e-motorcycle

red back lights of black e-motorcycle

 

inhabitat.com

fotoğraflar: BigRep GmbH