AI fotoğraf yarışmasının kazananı, fotoğrafı Gerçekten çektiğini açıkladıktan sonra diskalifiye edildi

1839 Ödülleri Renkli Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları için fotoğrafçılarla temasa geçildiğinde arayanlar Miles Astay’in yanıtını asla tahmin edemezlerdi. Fotoğrafçı AI kategorisinde üçüncü olmuştu ve aynı zamanda başı yokmuş gibi görünen bir flamingo fotoğrafı için insanların oyu kazanmıştı. Ama bir sorun vardı; Astay’ın fotoğrafı AI tarafından üretilmeyip fotoğrafçı tarafından Aruba’da gerçekten çekmişti.

Astay, organizatörlere fotoğrafının aslında AI olmadığını açıkladı ve diskalifiye edildi. Bu kötü gibi görünse de fotoğrafçılık için bir kazanç da olabilirdi. Bu kadar büyük ve halka açık forumda yeni teknolojiyi yenmişti.,

Yapay zekanın hayatımızdaki varlığının arttığı ve reklamların geçim kaynakları için ne anlama geldiğini takip ettiği bir dünyada, Astay’ın galibiyeti fotoğrafçılar için bir zafer olarak görülebilir.

Abray ” Bu gerçek fotoğrafla insan yapımı içeriğin ilgi düzeyini kaybetmediğini kanıtlamak için 1839 Ödülleri Kategorisine girdim.Doğa Ana ve onun insan tercümanları hala makineyi yenebilir ve yaratıcılık ve duygu sadece bir rakamlar dizisinden daha fazlasıdır” diyor.

“Yarışmalarda gerçek fotoğrafları gölgede bırakan AI tarafından üretilen görüntülerin son örneklerini gördükten sonra, bu hikayeyi bir AI yarışmasına gerçek bir fotoğraf göndererek sadece bir insanın yapabileceği ve yaratabileceği şekilde aşağı ve tersine çevirebileceğim ortaya çıktı. “

Kendi adına, 1839 Ödüllerini yöneten Creative Resources Collective, Astay’ın galibiyetinin ateşlediği tartışmaya oldukça açıktı.

Creative Resources Collection kurucusu ve ortak yönetmen Lily Fierman, modern Met’ime “Miles’ın sunumu ile aktarılan güçlü mesajı tamamen takdir ediyoruz” dedi. “Bunun önemli, alakalı ve zamanında bir ifade olduğunu kabul ediyoruz.”

Fierman ayrıca Astay’ın diskalifiye edilmesine, tüm katılımcılara adaletten iç tartışmalardan sonra karar verildiğini vurguladı. Fierman “Her iki da tarafta da menfi duygular yok ve bu daha geniş mesajı fotoğrafçılarla paylaşmak için birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” diyor.

Miles Astray: Website | Instagram | Facebook

What's your reaction?

tr_TRTurkish