Soğuk renkleri ve çarpıcı jeolojisiyle fotoğraflardaki sıra dışı manzara, Mars gezegeninde bir yermiş gibi hissettiriyor. Solgun, mantar şeklindeki kaplumbağlar, muazzam uzaylı ağaçları gibi kayalık yerlerin üstünde yer alır. Taşlaşmış ağaç kütükleri ve eski kemikler, uzun zamandır yaşayan sakinlerinin tarih öncesi belirleyicileri gibi kötü bölgeleri lekeler. Solgun birer mantar gibi yükselen büyüleyici karaltılar, başka bir dünyadan dev ağaçlar gibi kayalıkların üzerinde yükseliyor. Taşlaşmış ağaç kütükleri ve antik dönemden kemikler, uzun zaman önce kaybolan bir topluluğun tarih öncesi izleri gibi çorak araziyi lekeler.

New Mexico’nun kuzeybatısındaki kurak San Juan Havzası’nda bulunan Ah-Shi-Sle-Pah Vahşi Yaşam Alanı, 6.563 dönümlük Kamu Yönetimi Arazi Bürosu arazisinde yer alıyor. Peri bacaları benzeri bir kaya oluşumu bölgenin gizli hazinesi gibidir.

Alan, jeolojik açıdan Geç Kretase döneminde, 75 milyon yıl önce tortulaşmış kumtaşı, kaya gazı, çamur taşı ve bitümlü kömür katmanlarından oluşuyor. Gerçeküstü manzaradan 75.000 bin milenyumluk rüzgâr, su ve buz tabakasının ayrışması ve aşındırılması sorumludur. Jeolojik yaşı ve ikliminden dolayı bölge, hayvan ve bitki fosilleri açısından oldukça zengindir. Tarih öncesine ait timsahlar, kaplumbağalar, balıklar ve dinozorların kalıntıları araziye yayılmıştır.

kapak fotoğrafı: www.facebook.com/steven.yabek

atlasobscura.com