80 Yaşındaki Tek Kişilik Çevre Örgütü: Larie McKeever

Larie McKeever 80 yaşında. Her gün turuncu güvenlik yeleğini giyiyor ve bir çift çöp torbası alarak yaklaşık 5 kilometrelik bir yol yürüyor.

Tüm bu yürüyüş boyunca güzergâhındaki çöpleri toplayarak yaşadığı yeri güzelleştirmeye çalışan yaşlı kadın, “Dışarısı aydınlık olduğu sürece evin dışında kalmaya çalışıyorum. Ama kapıyı açıp yağmuru görürsem yürüyemiyorum, çünkü yürüyüşüm sırasında tekrar yağmur başlarsa eve dönemeyeceğim” diye anlatıyor bu günlük faaliyetini.

Larie çöp toplarken türlü şeyler buluyor. Şeker paketinden, sürücü belgesine ve kredi kartlarına kadar. Bulduğu şeyleri sınıflandırıp geri dönüşüm kutularına atmayı ihmale etmeyen Larie insanların attığı şeylere inanamadığını söylüyor.

Larie çevreye ve topluma faydalı bir iş yaparken bunun başka nelere yaradığını da sıralıyor ve yaşıtlarına örnek oluyor;

Larie’de aort darlığı var ve bu günlük yürüyüşlerin kalbine çok iyi geldiğini söylüyor.

Larie_McKeever2

Yürüyüşlerinin onun için manevi bir yönü de var. Çöp toplama yürüyüşleri ona babasından kalan bir miras. Bu gönüllü işi yaptıkça huzur duyduğunu, çocukken babasıyla yaptığı faaliyeti, şimdi torunun okul servisini beklerken yapmaktan büyük manevi haz aldığını anlatıyor.

Onun yolu üzerinde milyonlar çöp var. Kulağa inanılmaz gelse de sayısal veriler bunu gösteriyor; ABD’de bir karayolunda ortalama 1 mi üzerinde 6500 adedin üzerinde çöp bulunduğu tespit edilmiş ki bu bir adımda birden fazla parça eder. Sigara izmaritinden, soda şişesine, yiyecek paketlerinde, strafora kadar…

Çöpler sadece görüntüyü bozmaz aynı zamanda tehlikelidir de. Sebep olduğu hastalıklardan, otobanda uçuşup bir aracın ön camına yapışmasına, evcil ve evcil olmayan tüm hayvanlara verdiği zarara kadar geniş bir alanda hem de.

“Ben sadece daha temiz parklar ve sokaklar görmek istiyorum,” diyen ve bu uğurda mücadele veren Larie gibi insanların varlığının artması bu sorunla baş etmek için en gerekli çözümlerden biri.

Larie’nin çöp toplama etkinliğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish