61 Yıldır Beton Hücrede Yaşayan Fil Depresyona Girdi

Japonya’nın 68 yaşındaki en yaşlı fili Hanako, 61 yıldır beton bir hücrede yaşadığı için depresyona girdi.

Hanako, 61 yıldır Tokyo’daki Inokashira Hayvanat Bahçesi’nde beton bir zemin üzerinde ve duvarlar arasında yaşıyor. Çimenlerden ve ağaçların olmadığı hayvanat bahçesinde Hanako’nun en son ne zaman başka bir fil gördüğü ise bilinmiyor.

Geçtiğimiz günlerde Hanako’yu görmeye gelen Ulara Nakagawa adlı bir ziyaretçi gördüğü manzarayı vahşet olarak değerlendirdi. Nakagawa , “Küçük, çorak, beton kaplı, kesinlikle konforsuz ve ihtiyaçlarını karşılamayan bir alanda tamamen yalnızdı, o neredeyse bir heykel misali cansız gibiydi” diyerek Hakako’nun bulunduğu hayvanat bahçesini,  “modern dünyanın en arkaik hayvanat bahçesi”  olarak niteledi.

2013 yılına ait bir videoda Hakako’nun ileriye ve geriye giderek sallanmasını ve sahip olduğu tek şey olan bir iple oynaması yer alıyor.

Japan Times’ta yer alan bilgiye göre, Hanako 1947’de Tayland’da doğdu ve sadece 2 yaşındayken Japonya’nın Ueno Hayvanat Bahçesi’ne sevk edildi. Dünya savaşı sırasında ise diğer filler Tokyo valisinin emriyle açlıktan öldüklerinden, o geldiğinde hayvanat bahçesinde başka fil yoktu.  Hanako, birkaç yıl sonra, bugüne kadar yaşadığı Inokashira’ya transfer edildi.

FLICKR/UNIUNITWINS

Son on yılda dişlerinin çoğunu kaybeden ve bitmeyen sindirim sorunları yaşayan Hanako, yaşadıklarına karşı da şiddetli bir tavır geliştirerek zaman zaman saldırganlaşıyor.  Japan Times’ta yer alan bilgiye göre Hanako, 1956 yılında yaşam alanına giren bir görevliyi ayaklarının altına almış ve bu nedenle yıllarca zincirli halde tutulmuş.  2011’de başka ulusal bir gazetede yer alan bilgiye göre de, Hanako’nun son 5 yıl içinde bir bakıcıya saygısızlık yaptı, bir veterineri fırlattı ve bir personeli kovaladı.

Hanako’nun bakım ekibinin lideri, Mikio Murofushi,  Hanako’nun görevli personellere verdiği zararların kaza olmadığına emin olduğunu ifade ediyor. Murofushi’ye göre Hanako eylemlerinde son derece bilinçli davranıyor.

FLICKR/YU MORITA

Hanako’nun yaşam koşullarına tepki gösteren ziyaretçileri Hakano’nun daha sağlıklı koşullarda yaşaması ve tıbbi destek alması için imza kampanyası başlattı.

Kampanyayı başlatan aktivistler, Hanako’nun ömrünün geri kalanında daha huzurlu bir ortamda hayatını devam ettireceğinden umutlu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish