5R – Olimpiyat Temalı Filmler

1896’da ilk modern olimpiyatlarla başlayan dünyanın en büyük spor organizasyonun tarihi efsane sporcular, olağanüstü başarılar, birbirinden ilginç insan hikâyeler ve tarihe geçen olaylarla doludur.

Gözümüzü kulağımızı Rio’ya çevirdiğimiz bu günlerde, müsabakalardan arta kalan zamanlarda bu ihtişamlı öykülerden sinemaya aktarılanlar göz atmak isteyebileceğinizi düşündük ve kısa bir liste hazırladık.

Chariots of Fire

1981 Britanya yapımı filmdir. Filmde 1924 Yaz Olimpiyatları‘na katılan koyu dindar İskoç Hristiyan atlet Eric Liddell ile ön yargıları aşmaya çalışan İngiliz Yahudi atlet Harold Abrahams’ın gerçek yaşamları konu edilmiştir. Senaryosunu Colin Welland’ın yazdığı filmi Hugh Hudson yönetti. Yedi dalda Akademi Ödüllerine aday olan film, En İyi Film de dâhil olmak üzere dört ödül kazandı. Britanya Film Enstitüsünün BFI Top 100 British films listesinde 19. sırada yer aldı.

Tôkyô orinpikku

Belgesel türündeki film, 1964 yılında Tokyo’da gerçekleştirilen Yaz Olimpiyatlarını kameraya alıyor. Açılış töreniyle başlangıcını yapan film, yarışlara, izleyicilere, atletlere ya da oyunlara odaklanıyor.
Tokyo Olympiad‘ın yönetmenliğini, senaryo yazarlarından da biri olan Kon Ichikawa üstleniyor.

Cool Runnings

Jamaica’nın ilk Olimpiyat kızak takımının gerçek hikâyesinden ilham alan şok edici derecede eğlenceli komedi. Bu takımı destekleyip, onlar için mutlu olduğunuzu ve bağırdığınızı fark edince hiç şaşırmayın!

Munih

Olimpiyatlar, 1972 yılında Münih’te başlamıştır. Başarı, ve barışın hakim olduğu ortama bir anda bir ahber bomba etkisi yaratarak düşüyor. Bir grup Filistinli terörist, İsrailli atletlerin bulunduğu yatakhaneyi basarak iki sporcuyu öldürüp dokuz kişiyi de rehin almıştır. İstedikleri ise rehinelerle birlikte Münih Havaalanı’na ulaşabilmektir. Hükümet rehine kurtarma operasyonu başlatır. Teröristlerden birinin peşine Mossad ajanı düşer. Ortalık karmakarışıktır. Steven Spielberg, Münih ile iddialı tepkiler almış ve tartışmalar açmış bir yönetmen konumundadır burada.

The Jesse Owens Story (1986)
ABD’nin efsanevi atleti Jesse Owens ve onun efsane hayatı. ABD toplumunun, kahramanlarına nasıl davrandığı konusunda güzel bir inceleme. James Cleveland’in “Jesse Owens” olarak yükselişini anlatırken, atletin hayatını “Olimpiyat öncesi” ve “Olimpiyat sonrası” diye iki açıdan izliyoruz. Dorian Harewood’un Owens’ı oynadığı filmde, atletin hem kahraman hem de insan olduğunu hissediyorsunuz. Aynı zamanda da ırkçılığa da değinen filmde, Hitler ve Owens arasında geçen o ünlü tokalaşmama sahnesi de var.

içeriğin hazırlanmasında sinemalar.com, wikipedia.com, beyazperde.com, ntv.com.tr sitelerinden faydalanılmıştır.

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish