Haziran ayında sinemaseverleri salonlarda onlarca yeni film bekliyor. Bunlardan 5 tanesini seçtik ve işinizi bir nebze olsun kolaylaştırmaya çalıştık. İyi seyirler.

Anayurt Oteli

Anayurt Oteli, özünde Ömer Kavur’un rüyalar, simgeler ve nesnelerle eylemlerin gizli anlamları aracılığıyla zamanın geçişini anlatmasıdır. Yalnızlıktan kurtulamayan otel müdürü Zebercet, söz verip dönmeyen bir kadın müşterisini takıntı haline getirince, ezici yalnızlığını filmler, horoz dövüşleri ve hizmetçisine sarkıntılık yaparak hafifletmeye çabalar. Meçhûl kadın, ister bir anı ister hayalet olsun, Zebercet’e ve otele musallat olur.

Hjartasteinn (Gençlik Başımda Duman)

İzlandalı yönetmen Guðmundur Arnar Guðmundsson, ilk uzun metrajı ‘Hjartasteinn’ ile büyüme hikâyelerine bir yenisini ekliyor. Daha önce kısa filmleri ‘Hvalfjörður’ (2013) ve ‘Ártún’ (2014) ile pek çok ödül alan yönetmen, ‘Hjartasteinn’ ile 2016’da Venedik Film Festivali’nden Kuir Aslan, Varşova Film Festivali’nden ise En İyi Yönetmen Ödülü’yle dönmüştü.

Kedi

Başrollerinde İstanbul sokaklarının sıcak sakinleri olan kedilerin yer aldığı belgeselde, bu küçük dostlarımız yaşadıkları sıkıntılara ışık tutulur. Filmin en dikkat çeken yanlarından biri İstanbul’un en işlek yerlerinden alınan doğal görüntülerde oluşmasıdır. Belgesel, Ceyda Torun imzasını taşımaktadır.

Estiu 1993 (’93 Yazı)

Estiu 1993 Poster

Bu sene Berlin Film Festivali’nin Generation Kplus bölümünde prömiyerini yapan, festivalden Jüri Büyük Ödülü (Generation) ile dönen ‘Estiu 1993’, İstanbul Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Katalan yönetmen Carla Simón’un kendi hayatından yola çıkarak çektiği ilk uzun metrajı, annesinin ölümün ardından dayısının evine evlatlık olarak giden Frida’nın yürek burkan hikâyesini anlatıyor.

Kaptan Düşükdon: Destansı İlk Film

İki yaratıcı ve muzip dördüncü sınıfa giden arkadaş, George Beard ve Harold Hutchins, kötü kalpli lise müdürleriyle bir anlaşmazlık yaşarlar. Müdür ikiliyi ayrı sınıflara koymakla tehdit edince iki arkadaş yanlışlıkla lise müdürlerini hipnotize eder. Hipnoz sonucu müdür bir çizgi roman karakteri olan iyi kalpli ve lastik donlu Kaptan Düşükdon’a dönüşür. Ancak süper kahramanlık sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Amerikalı yazar ve illüstratör Dav Pilkey’in aynı adı taşıyan çocuk romanından uyarlama animasyon film, Pilkey’nin 12 kitaplık çok satan serisinin ilk dört kitabına dayanıyor.

 

Bir Yorum Yazın