5R – Dünya Müziğinin 2015’teki En İyileri

Yaşlı dünyanın kadim ezgilerinin modern müzikle harmanlanması konusunda 2015 yılı oldukça verimliydi. Yıl sonu hasadında müzik otoriteleri – ne demekse – için listeleri yapmak bir hayli zor oldu.

Yüzünü batıya ve popüler dünyaya dönen ama köklerine de sıkı sıkıya bağlanan bir çok genç müzisyen ve müzik topluluğu dış kulaktan iç dünyaya fena halde etkileyici tınılar gönderdi.

Biz de, müziğin evrensel aralıklarında tek seslilikten çok sesliliğe ve çok kültürlülüğe doğru başarıyla bir koşu yapan ve yolda ne bulursa eklemeyi başaran müzik üretimleri için unutulmaz bir yıl olan 2015’ten küçük bir seçki yapalım dedik.

Ve 2015 yılında en çok dinlenen ve bizi müziğin eşsiz büyüsüne teslim eden çeşitli grupların en iyi 5 şarkısını listeledik.

1 – Ibeyi: River

İbeyi de ne anlama geliyor diyenlerin zihinlerini ilk önce bu adın anlamıyla dolduralım. İbeyi; Nijerya’daki en büyük kabilenin kullandığı dil olan Yoruba dilinde ‘ikiz’ anlamına geliyor. Şarkılarında zaman zaman Afrika esintileri kullanan ikizlerimiz Lisa-Kande Diaz ve Noumi Diaz için oldukça uygun bir isim. Ancak kendi isimlerinden de anlaşılacağı üzere ikizlerimiz Küba asıllı, zaten babaları Miguel Anga Diaz Kübalı bir perküsyon üstadı. Caz ve hip-hop tarzına yakın müzik yapan grup; Latin Amerika, Afrika esintili şarkılarında piyano, cajon, bata çalgılarını kullanıyor. Şarkılarının çoğunu İngilizce seslendiren ikizler zaman zaman Fransızca ve Afrika dillerini de kullanıyorlar.

Kafanız çok karıştı biliyorum ama İbeyi kökenini Küba’dan, ismini Nijerya’dan alıyor, şarkılarını da çoğunlukla İngilizce seslendiriyor. İkizlerimizin Fransa’da büyüdüklerini de söylemekte fayda var. Oya ve River en popüler şarkıları. 2015 yılında adlarını oldukça fazla duyduk.

2 – Terry Riley:  In C

Terry Riley, elektronik müziğin öncülerinden biridir. Onu minimal müzik janrına sokanlar da yok değil. Terry Riley’in ‘In C’ çalışması 1964 yılına kadar dayanıyor, ancak vücut bulması bu günlere denk geldi.  Terry, 41 dakikalık (In C) bu müzik yolculuğunda ksilofon, balafon, kora, melodika ve arp gibi enstrümanlar kullanarak Batı Afrika melodilerini kulaklarımıza ve ruhumuza taşıdı.

3 – Four Tet: Morning Side

Four Tet, kurucusu Kieren Hebden olan bir elektronik müzik grubu. Grup,  dijital müzik ile geleneksel müziği iç içe geçirerek heyecan verici bir karışım oraya çıkarıyor. 2015 yılında 20 dakikalık  iki şarkıyla hayranlarını sevindirdiler: Morning  ve Evening.

Morning, 1983 yapımı bir Bollywood filminden Lata Mangeshkar’ın seslendirdiği ‘Main Teri Chhoti Bahna Hoon’ adlı hüzünlü bir şarkısı üzerine kurulu. Efektleri ve davul soundlarıyla şarkı, bize Hindu esintileri sunuyor.  Evening ise atmosferik bir akşam ruhu gibi içimize işliyor.

4 – Mbangwana Star: From Kinshasa

Grubun adı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kullanılan bir dil olan Lingala dilinde ‘değişim’ anlamına geliyor. Grup Yakala Coco Ngambali ve Nsituvuidu Theo Nzanza öncülüğünde kuruldu. Coco ve Theo geçirdikleri çocuk felcinden dolayı tekerlekli sandalye kullanıyorlar.

2015 yılında metalik perküsyon, post-punk karışımı tarzındaki albümleriyle Afrika müziğine farklı bir hava katarak adlarından söz ettirdiler.

5 – A-WA: Habib Galbi

2015 yılı 3 İsrailli kardeş olan Tagel, Tair ve Liron Haim için de muhteşem bir yıldı. Habib Galbi adlı şarkıları müthiş bir başarı yakaladı. Müslüman dünyasında önemli bir başarı yakalayan A-WA; aslında Yemen kökenli bir grup. Gruptaki kardeşlerin babası yıllar önce Yemen’den İsrail’e  göç etmiş. 3 kardeş şarkılarında Arap müziğinden oldukça fazla yararlanıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish