5R – Dikkat Çeken 5 Yerli Müzik Yapımı

Üzerinde durulması önemli konulardan biri de şartlar ne olursa olsun insan tepkilerini ya da olmasını istediği durumları bir şekilde dışa aktaracak kanallar bulabilmeli. Bunun müzikle olan tarafı da doğasında olan aktarım avantajı sayesinde daha geniş bir alana yayılabilmesi.

İçinde bulunduğumuz günlerde de yeni yayımlanmış albümlere ve habercisi olan çıkış şarkılarına denk geldiğimiz bir verimlilik yaşıyoruz. Genel özellik olarak da her şeye rağmen hissettikleri işleri, samimi bir anlatımla karşı tarafa geçirmek isteyen ve bunu kendi özgünlüğü içerisinde başarmış olmaları.

Bugün, yakın dönemde yayımlanan ve paylaşma gereği duyduğumuz beş grubu ve çalışmalarını ilginize sunuyoruz.

Büyük Birader – Yol

Doksanların ortalarından beri beste çalışmalarını sürdüren Bora Biçer’in 2007’de bu çalışmaları gün yüzüne çıkartmaya karar vermesiyle Ankara’da kuruldu. Grup, adını tahmin edileceği gibi George Orwell’in 1984 romanının totaliter baskıcı rejimi temsil eden karakterinden almış.

Bora Biçer’in akustik düzenlemelerine Ulaş Tercan’ın çello ve bas, Gerçek Dorman’ın da vurmalılarla dahil olmasıyla ortaya gayet sağlam bir tarz çıkarmışlar. Dinledikçe ortak paydalar bulacağınız bir çalışma. Bireysel yalnızlıklar, şehir hayatının yarattığı alıp başını gitme fikri ve dayatılan sisteme karşı söylediği sözler olan on iyi parçadan oluşuyor.  Rock, blues, funk, folk tavırlarını barındıran, hem elektrik hem de akustik tadlar bırakan grubun albümü ‘Yol’ piyasada.

Bugimen – Nemigub

2014 yılında bir araya gelen grubun üç üyesinin de hem enstrüman hem de vokallerdeki farklı yaklaşımları dikkat çekiyor. Yeni yayımlanan Nemigub isimli albümleri beş kahramanın gözünden yansıtılan trajik öyküleri içeriyor.

Her parça için ayrı ayrı düşünülmüş giriş bölümleriyle hikayelerin atmosferlerine daha net girilmesini sağlamışlar, farklı efekt etkileriyle de bambaşka bir boyut yakalamışlar. Deneyselliğin hakim olduğu albümde sert tonlarla iyi bir uyum oluşturulmuş ve ortaya oldukça özgün bir çalışma çıkmış. Bunu yaparken de hayatın getirdiği, kafayı taktığımız, yer yer de isyan ettiğimiz durumların altını kalın kalın çizmişler. Bugimen yeni albümü Nemigub ile gündem yaratacak gibi.

Heavy Sky – Dreamer

2012 yılında vokal ve gitarda Batu Akdeniz, gitarda Çağlar Töngür ve davulda Hakan Kılıç tarafından kurulan Ankara’lı grup 2013 sonunda bas gitara Mehmet Öztürk’ün gelmesiyle mevcut kadrosuna kavuşmuştur.

Yeni albümleri ‘Dreamer’ı beklediğimiz grup, şu ana kadar bu çalışmadan ‘Unbreakable’, ‘Broken’ ve ‘Fallin’ For You’ parçalarını dinleyiciyle buluşturmuştu. Heavy Sky seksenler hard rock ve blues lezzetlerini barındıran tarzlarıyla müzik piyasasında adlarından söz ettiriyor.

Daha önce yayımlanan parçaları göz önüne aldığımızda ‘Dreamer’ yılın kaçırılmaması gereken sağlam, bir o kadar da iddialı yapımlarından olacak gibi.

089 – Küçük Kız

089, Semih Yanyalı ve Can Kınalıkaya’dan oluşuyor. İkili isimlerini tanıştıkları Münih’in alan kodundan esinlenerek koymuşlar. Aralık ayının 18’inde ilk parçaları Küçük Kız’ın videosunu yayımlayarak çıkışlarını yaptılar. Beste ve tüm düzenlemelerin Semih Yanyalı’ya ait olduğu parçanın sözleri Can Kınalıkaya’ya ait.

2016’nın ilk aylarında yeni single’lar ve klipler paylaşacak olan 089, Mart ayında da grupla aynı ismi taşıyan ilk albümlerini dinleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyorlar.

The Madcap – Rock N’ Roll Revolution

Seksenler glam rock gruplarının etkilerini damarlarında hisseden ve bunu dinleyiciye oldukça yerinde hissettiren bir grup The Madcap. Ankara’lı grup, vokalde İzgi, gitarlarda Deniz ve Emre, bas gitarda Erman ve davullarda Faruk ile yollarına devam etmekteler.

Biraraya geldikleri günden bu yana seksenler rock tarzındaki sağlam yorumlarıyla seslerini duyurmayı başardılar. Birçok bar programının yanı sıra bir televizyon kanalının müzik yarışma programındaki başarılı performanslarıyla dikkatleri çektiler. The Madcap şimdi de ilk teklileri ‘Rock N’ Roll Revolution’ ile çıkış yapıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish