İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, 5-16 Nisan tarihleri arasında, 38. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

38. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşacak.

Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

(Festival Afişi TBWAİstanbul ve Berlinli Sanatçı Sebastian Bieniek’ten)

PROGRAM AÇIKLANDI

Festival programı bugün İKSV’nin Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Taksim’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan festival programı ve etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri aktararak Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer alan filmleri açıkladı.

Festivalin Sinema Ödülleri, 4 Nisan Perşembe gecesi UNIQ İstanbul’da yapılacak 38. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde verilecek. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü yönetmen Şerif Gören’e sunulacak. Sinema Onur Ödülleri oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ile oyuncu Selda Alkor’a, Sinema Emek Ödülü ise akademisyen Jak Şalom’a verilecek.

Festivaldeki yarışmalarda yer alan filmler ise şöyle:

Uluslararası Yarışma

Sınır / Gräns / Border / Ali Abbasi (İsveç, Danimarka)

Nebula / Tarık Aktaş (Türkiye)

Ağaçlardan Bahsetmek / Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari (Sudan, Fransa, Çad)

Yem / Bait / Mark Jenkin (İngiltere)

Diane / Kent Jones (ABD)

Sinek Kuşu / Bolsae / House of Hummingbird / Bora Kim (Güney Kore)

Kırmızı / Rojo / Benjamin Naishtat (Arjantin, Belçika, Brezilya, Almanya, Fransa, İsviçre)

Dünyanın Sınırında / Les Confins du Monde / To The Ends of the World / Guillaume Nicloux (Fransa, Belçika)

Lanetli Kumaş / In Fabric / Peter Strickland (İngiltere)

Canım / Delband / Beloved / Yaser Talebi (İran)

Aether / Rûken Tekeş (Türkiye, İtalya)

Gözü Kara / Podbrosy / Jumpman / Ivan I. Tverdovsky (Rusya, Litvanya, İrlanda, Fransa)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

Aralık’ta / Diciembres / Decembers / Enrique Castro Ríos (Panama, Kolombiya)

Damien Dünyayı Değiştirmek İstiyor / Damien veut changer le monde / Adopt A Daddy / Xavier De  Choudens (Fransa)

Hayattan Bir Gün Daha / Another Day of Life / Raúl De La Fuente & Damian Nenow (Polonya, İspanya, Almanya, Macaristan)

Melekler Işıktan Yaratılmıştır / Angels Are Made of Light / James Longley (ABD, Danimarka, Norveç)

#DİŞİL HAZ / #FEMALE PLEASURE / Barbara Miller (İsviçre, Almanya)

Dünya Yanarken Ne Yapacaksın? / What You Gonna Do When the World’s on Fire? / Roberto Minervini (İtalya, ABD, Fransa)

Marighella / Wagner Moura (Brezilya)

Joy / Sudabeh Mortezai (Avusturya)

Angelo / Markus Schleinzer (Avusturya, Lüksemburg)

Saf / Ali Vatansever (Türkiye, Almanya, Romanya)

Ulusal Yarışma

Nebula / Tarık Aktaş

Kız Kardeşler / Emin Alper

Aden / Barış Atay

Kardeşler / Ömür Atay

Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan

Görülmüştür / Serhat Karaaslan

İçerdekiler / Hüseyin Karabey

Saf / Ali Vatansever

Yuva / Emre Yeksan

Yarışma Dışı

Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı

Arada / Ali Kemal Çınar

Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe

Son Çıkış / Ramin Matin

Ulusal Belgesel Yarışması

Meleklerin Koruyucusu / Ensar Altay

Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? / Rena Lusin Bitmez

Şehitler / Köken Ergun

Yaz Kış Demeden / Zeynep Güzel

Köpek Filmi / Cem Hakverdi

Bulutlar / Osman Nuri İyem

Kâzım / Dilek Kaya

Gulyabani / Gürcan Keltek

Baştan Başa / Aylin Kuryel, Fırat Yücel

Vargit Zamanı / Orhan Tekeoğlu

Aether / Rûken Tekeş

Yarışma dışı

Amina / Kıvılcım Akay

Ulusal Kısa Film Yarışması

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme

Sonsuz / Murat Çetinkaya

Gümüş / Deniz Telek

Avarya / Gökalp Gönen

Giderayak / Özgür Cem Aksoy

Durgun Suyun Sayhası / Yusuf Elbaşı  

Kuyruk / Yiğit Hepsev

Pantolon / Pantor / Tahsin Özmen

Sevinç Vesaire / Kurtcebe Turgul

Görüşme / Vehbi Bozdağ

Amca / Senem Bay

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü Yarışması

Nebula / Tarık Aktaş

Kardeşler / Ömür Atay

Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan

Görülmüştür / Serhat Karaaslan

Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı

Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe

FESTİVAL BİLETLERİ

Festival biletleri İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 23 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren hizmet bedeli eklenmeden, tüm satış kanallarında aynı ücretlerle Biletix satış kanalları ile Beyoğlu’nda Atlas ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkıyor.

Bilet fiyatları

Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) 10 TL;

Hafta içi 19.00 ve hafta sonu seansları (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) 25 TL, öğrenciler ile 65 yaş ve üstü izleyiciler için 16TL;

Tüm 21.30 seansları 25 TL

Festivalde ayrıca, hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarının öğrenci biletleri 2 TL’den satışa sunuluyor. Ancak bu uygulama kapasiteyle sınırlı.