31. Avrupa Film Ödülleri adaylıkları, Sevilla Avrupa Film Festivali’nde açıklandı. Ödüller, 15 Aralık’ta yine Sevilla’da Teatro de la Maestranza’da düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecek.

Toplam 10 dalda verilen ödüller için yarışacak filmler arasında en dikkat çekeni, Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin Cold War filmi oldu. Her yıl olduğu gibi, Oscar’ın Yabancı Dilde En İyi Film kategorisi için belirleyici olması beklenen Avrupa Film Ödülleri’nin diğer dikkat çekici adayları arasında İtalyan yönetmen Matteo Garrone’nin “Dogman’’, İsveç’ten Ali Abbasi’nin “Border”ve Belçika’dan Lukas Dhont’un “Girl” filmleri de bulunuyor.

Adayların tam listesi ise şu şekilde:

EN İYİ FİLM

BORDER (İsveç, Danimarka) Yönetmen: Ali Abbasi

COLD WAR (Polonya, İngiltere, Fransa) Yönetmen: Pawel Pawlikowski

DOGMAN (İtalya, Fransa) Yönetmen: Matteo Garrone

GIRL (Belçika, Hollanda) Yönetmen: Lukas Dhont

HAPPY AS LAZZARO (İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre) Yönetmen: Alice Rohrwacher

EN İYİ BELGESEL

A WOMAN CAPTURED (Macaristan, Almanya) Yönetmen: Bernadett Tuza-Ritter

BERGMAN – A YEAR IN A LIFE (İsveç, Almanya) Yönetmen: Jane Magnusson

OF FATHERS AND SONS (Almanya, Suriye, Lübnan, Katar) Yönetmen: Talal Derki

THE DISTANT BARKING OF DOGS (Danimarka, Finlandiya, İsveç), Yönetmen: Simon Lering Wilmont

THE SILENCE OF OTHERS (İspanya, ABD) Yönetmen: Almudena Carracedo ve Robert Bahar

EN İYİ YÖNETMEN

Ali Abbasi, BORDER

Matteo Garrone, DOGMAN

Samuel Maoz, FOXTROT

Paweł Pawlikowski, COLD WAR

Alice Rohrwacher, HAPPY AS LAZZARO

EN İYİ KADIN OYUNCU

Marie Bäumer, 3 DAYS IN QUIBERON

Halldóra Geirharðsdóttir, WOMAN AT WAR

Joanna Kulig, COLD WAR

Bárbara Lennie, PETRA

Eva Melander, BORDER

Alba Rohrwacher, HAPPY AS LAZZARO

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Jakob Cedergren, THE GUILTY

Rupert Everett, THE HAPPY PRINCE

Marcello Fonte, DOGMAN

Sverrir Gudnason, BORG/MCENROE

Tomasz Kot, COLD WAR

Victor Polster, GIRL

EN İYİ SENARYO

Ali Abbasi, Isabella Eklöf ve John Ajvide Lindqvist, BORDER

Matteo Garrone, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso, DOGMAN

Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen, THE GUILTY

Paweł Pawlikowski, COLD WAR

Alice Rohrwacher, HAPPY AS LAZZARO

EN İYİ KOMEDİ

LE SENS DE LA FETE (Fransa) Yönetmen: Eric Toledano & Olivier Nakache

DIAMANTINO (Portekiz, Fransa, Brezilya) Yönetmen: Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt

THE DEATH OF STALIN (Fransa, İngiltere, Fransa, Belçika) Yönetmen: Armando Iannucci

EN İYİ ANİMASYON FİLMİ

ANOTHER DAY OF LIFE (Polonya, İspanya, Belçika, Almanya, Macaristan) Yönetmen: Raul de la Fuente & Damian Nenow

EARLY MAN (İngiltere) Yönetmen: Nick Park

THE BREADWINNER (İrlanda, Kanada, Lüksemburg) Yönetmen: Nora Twomey

WHITE FANG (Fransa, Lüksemburg) Yönetmen: Alexandre Espigares

EN İYİ KISA FİLM

BURKINA BRANDENBURG KOMPLEX (Almanya) Yönetmen: Ulu Braun

I SIGNED THE PETITION (İngiltere, Almanya, İsviçre) Yönetmen: Mahdi Fleifel

KONTENER (Almanya) Yönetmen: Sebastian Lang

PRISONER OF SOCIETY (Gürcistan, Letonya) Yönetmen: Rati Tsiteladze

SHAME (Bulgaristan) Yönetmen: Petar Krumov

THE YEARS (İtalya, Fransa) Yönetmen: Sara Fgaier

WHAT’S THE DAMAGE (İngiltere) Yönetmen: Heather Phillipson

GRADUATION ’97 (Ukrayna) Yönetmen: Pavlo Ostrikov

KAPITALISTIS (Belçika, Fransa) Yönetmen: Pablo Muñoz Gómez

MERYEM (Hollanda) Yönetmen: Reber Dosky

RELEASE THE DOGS (Fransa, Belçika) Yönetmen: Manue Fleytoux

THE ESCAPE (Fransa) Yönetmen: Laëtitia Martinoni

THOSE WHO DESIRE (İsviçre, İspanya) Yönetmen: Elena López Riera

WILDEBEEST (Belçika) Yönetmen: Nicolas Keppens, Matthias Phlips)

EN İYİ KEŞİF – FIPRESCI ÖDÜLÜ

ONE DAY (Macaristan) Yönetmen: Zsófia Szilágyi

THE GUILTY (Danimarka) Yönetmen: Gustav Möller

TOUCH ME NOT (Romanya, Almanya, Bulgaristan, Fransa, Çek Cumhuriyeti) Yönetmen: Adina Pintilie

SCARY MOTHER (Gürcistan, Estonya) Yönetmen: Ana Urushadze

THOSE WHO ARE FINE (İsviçre) Yönetmen: Cyril Schäublin

 

 

fil’m hafızası

Bir Yorum Yazın