2016’nın Tematik Takvim ve Ajandaları

Yayınevleri, 2016’ya sayılı günler kala farklı temalarda ajanda ve takvimleri peşi sıra çıkarmaya başladı. Edebiyattan, spora kadar farklı temalarda birçok ajanda raflardaki yerini alırken yeni yılda sevdiklerine hediye almak isteyenler için de harika alternatifler oluşturuyor.

2016 yılı için hazırlanmış tematik ajanda ve takvimlerden henüz yayımlanmış olanları bir araya getirdik, işte 2016’ın alternatif ajanda ve takvimleri…

İletişim’den Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi

İletişim Yayınları, geçen yıl ilk kez hazırladığı Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi’ni bu yıl da 2016 Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi olarak yayımladı.. Edebiyat tarihinden seçme bilgilerle yepyeni öyküleri bir arada sunan takvim, bu kez daha fazla yazardan öykülere yer verdi.

60’tan fazla yazarın yazısı, 11 farklı çizerin çizgileriyle hazırlanan takvimde Hasan Ali Toptaş, Murat Menteş, Yekta Kopan, Burhan Sönmez ve Pınar Öğünç gibi yazarlar yer alırken Latif Demirci ve Cansın Çağlar Özdemir gibi çizerler de çizgileriyle takvime katkı verdi.

Hrant Dink Vakfı’nın 2016 ‘Oyunlar’ Ajandası

Her yıl bir tema çerçevesinde Türkçe, İngilizce, Ermenice olarak üç dilde hazırlanan Hrant Dink Vakfı ajandasının bu yılki konusu ‘Oyunlar’. Ajandada, ‘oyun’ kavramını her hafta farklı açılardan ele alan 53 metin ve 64 görsel yer alıyor.

Ajandada, ‘oyun’ kavramını her hafta farklı açılardan ele alan 53 metin ve 64 görsel yer alıyor. ‘Oyunlar’ ajandası unuttuğumuz veya hiç unutamadığımız farklı dönemlerin çocuk oyunlarını hatırlamakla kalmayıp toplumsal birçok olay ile oyunların nasıl ilişkilendiğini anlatıyor, sanattan siyasete, tarihten toplumsal cinsiyete pek çok konu içeriyor. Teknolojik cihazların ajandaların yerini aldığı günümüzde Hrant Dink Vakfı ajandası, içerdiği konular, ufuk açıcı ve bilgilendirici içeriği ile okuyucuların ilgisini çekiyor.

Ajandanin ilk bölümüne göz atmak için tıklayınız.

Metis’in 2016 Ajandası “Rüyanın Gör Dediği” Başlığıyla

Metin’in her yıl farklı temalarda yayımladığı ajandasının bu seneki konu başlığı “Rüyanın Gör Dediği” oldu. “Biraz edebiyat, biraz bilim, biraz mit ve efsane derken rüya aleminin buluttan labirentlerinde kaybolduk. Labirentin girişi burası, çıkışı hepimizin kendi içinde” diyerek, güzel rüyalarla dolu bir yıl dileyen Metis, ajandayı şöyle tanıttı:

“Zor bir yıl geçirdik. Zaman zaman bir kabusun ortasındaymış gibi hissettik, uyanıp her şeyin yolunda gittiği bir dünyaya dönmek istedik. Kabus peşimizi bırakmadı, ama biz de pes etmedik. Çünkü bu dünyada kabuslar kadar güzel rüyaların da olduğunu iyi biliyoruz.” …

Delta Kültür’den İki Takvim: Spor Takvimi 2016, Bilgi ve Kültür Takvimi 2016

Delta Kültür 2016’ya iki yeni takvimle giriyor. Ali Osman Demirezen’in hazırladığı Spor Takvimi 2016 ile Bilgi ve Kültür Takvimi 2016 raflarda yerini aldı.

Spor_Takvimi

Spor Takvimi, spor tarihindeki önemli anlar, eğlenceli anekdotlar, rekorlar, ilginç sporlar ve başarılı sporculara yer verirken Bilgi ve Kültür Takvimi okuyucuların genel kültürüne katkı sağlayacak soru ve cevapları içeriyor.

Mitoloji Ajandası 2016

İsmail Gezgin tarafından hazırlanan, Pinhan Yayıncılık tarafından dağıtımı yapılan Mitoloji Ajandası 2016 Yunan ve Roma’nın takvim algısını yansıtmakta olup günümüzden birkaç bin yıl öncesinde insanın zamanla ilişkisini ortaya sermeyi amaçlamakta.

Mitoloji_Ajandası

Ajandanın tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyor: “Tüm zaman dilimleri, her gün ve her an inançla ilişkilendirilmiştir. Sanayi öncesi tarım kökenli toplumların düzenlediği takvimlerin temelinde yaşam, bereket ve elbette bunun sağlayıcısı olan kutsal varlıklar bulunmaktadır. Bugün tüm bunlardan çok uzak bir yaşam süren postmodern insana kendi geçmişini görmesi için ayna tutan bir takvim olarak sunulmuştur…”

Roman Yazan Ajanda 2016

Kafe Kültür Yayıncılık tarafından 2011 yılından bu yana yayımlanan Roman Yazan Ajanda’da, Halil Gökhan hazırlığıyla 2016’da da raflardaki yerini aldı.

Roman Yazan Ajanda 2016

Roman Yazan Ajanda okuyucusuna roman sanatı hakkında metinler, kulağa hoş gelen detaylar, eğitici pasajlar sunmak yerine onu tamamen özgür bırakmayı hedefliyor.

Mutlu Anlar Ajandası : 5 Yıllık

Fa Books tarafından yayımlanan Fatoş Ayvaz’ı derlediği “Mutlu Anlar Ajandası : 5 Yıllık” adı üzerinde 5 yıl için hazırlanmış bir ajanda.

“Mutlu Anlar Ajandası : 5 Yıllık”, 5 Yıl boyunca, yılın 365 gününe özel bir cümleyle mutlu anları kayda geçirme imkanı veriyor.

2016 için hazırlanan gözümüze çarpan diğer ajandalar ise şöyle;

What's your reaction?

tr_TRTurkish