2.000 Yıllık Hologram Yüzükte Bir Kadının Ölen Oğlunun Yüzü Var

Taşa oyulmuş tasvirlerin uzun bir geçmişi vardır. Roma büstlerinden Viktorya dönemine ait minyatürlere kadar taş tasvirler sevilen ve kaybedilenleri belgeliyor. Özellikle minyatürler sevdiklerinizin giyilebilir bir hatırlatıcısı ya da efsanevi figürlere ve büyük liderlere saygıdan üretilirdi. Antik çağlardan beri üretilen bu ürünler çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bir Roma mezarında bir kadının elinde bulunan, MS 1. yüzyıldan kalma olağanüstü bir örnek, altın ve kaya kristalinden yapılmış. Bununla birlikte kadının ölen oğlunun şaşırtıcı derecede gerçekçi minyatür tasviri, taşın dış yüzüne oyulmak yerine taşın arkasına oyularak bir hologram yaratılmış.

Yüzük, Romalı soylu bir kadın olan Aebutia Quarta’ya ait. Mezarı Garland’ın Hypogeum’u olarak biliniyor. 2000 yılında İtalya’da Grottaferrata kazı alanında keşfedilen bu mezar aynı zamanda oğul Carvilius Gemellus’un kalıntılarını da içeriyor. Her iki kalıntı grubu da çiçek çelenkleriyle kaplı ve mezarlarının adı da buradan geliyor. Oğul annesinden kısa bir süre önce 18 yaşında ölmüş. Vücudu son derece iyi korunmuş durumda ve yaralanma ya da zehirlenme nedeniyle öldüğü sanılıyor.

Annenin parmağında yüksek sosyal statüsüne uygun altın ve kuvars bir yüzük bulundu. Yüzük şu anda İtalya’daki Museo Archeologica Nazionale di Palestrina’da tutuluyor. Kabaşon kaya kristali içeren altın bir bant seti tasarımı tamamlıyor. Bunun arkasında, yakınlarda gömülü olan Aebutia’nın oğlunun holografik yüzü parlıyor. Geleneksel bir minyatürden farklı olarak buradaki figür, gerçekçi 3 boyutlu yanılsama yaratmak için taşın arkasına oyulmuş. Bugün yüzük, işçiliğin, kederin ve sevginin sembolü olarak görülüyor.

kaynak:  [DSF Antique Jewelry]

görsel kaynağı: https://www.facebook.com/archeologyandart/posts/2004820523060613?ref=embed_post

tr_TRTurkish