1590’da Açlıktan Ölen Parisliler İnsan Kemiklerinden Ekmek Yaptı

Kuşatma sırasında çaresizlik insanları mezarlıklardan iskeletleri çıkarmaya yöneltmişti.

Fransız Devrimi’ne giden günlerde Paris’te insanlar açlıktan ölüyordu. Art arda gelen kötü hasat yılları, ekmek isyanlarına ve yaygın açlığa yol açtı. Buna yanıt olarak Kraliçe Marie-Antoinette’in, “Paris halkının ekmeğe parası yoksa, bırakın pasta yesinler!” dediği iddia edildi.

Kraliçe bunu söylemedi. Fransızca’da kraliçenin “Qu’ils mangent de la brioche” veya “Bırakın börek yesinler” dediği söylenir. Ama bunu da söylemedi. Bu, 18. yüzyıldaki aristokrasiye atfedilen popüler bir tabirdi; İsviçreli filozof Jean-Jacques Rousseau’nun hakkında epeyce tartıştığı bir tabir. Ancak bu tabir ekmeğin Fransızlar için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

15. ve 16. yüzyıllarda Fransa’da ortalama bir kişi günde 1,5 ila 2,5 pound arasında ekmek yiyordu. Zenginler her gün et ve iki litre şarapla keyif çatıyordu. Yoksulların beslenmelerinin çoğunluğunu ekmek oluşturuyordu. Bu nedenle buğday kıt olduğunda Fransızlar açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Paris’te bu risk en çok kuşatma sırasında ortaya çıktı.

Paris uzun tarihi boyunca sayısız kuşatmaya katlandı. 845’te Vikingler şehri kuşattı. 1429’da Charles VII ve Jeanne d’Arc, 1870’de ise Prusyalılar. Bu kemer sıkma dönemlerinde Parisliler askeri atlardan sokak farelerine ve hayvanat bahçesindeki hayvanlara kadar her şeyi yemeye başvurdu. Özellikle sorunlu bir kuşatma sırasında insan kemiklerinden yapılmış ekmek bile yediler.

Bu tüyler ürpertici pişirme eylemi, Kral III. Henri’nin ölümünden sonra 1589’da gerçekleşti. Uzak kuzeni Navarre’lı Henri III, Fransız tahtının varisiydi. Ancak Katolik olarak vaftiz edilmesine rağmen Navarre Kralı Protestan olarak yetiştirildi. O dönemde Fransa, Protestanlar ile Katolikler arasında 36 yıl süren ve yaklaşık üç milyon cana mal olan Din Savaşları’nın sancılarını yaşıyordu. Bu yüzden Henri’nin halefinin sıradan olmaması sürpriz değil: Henri’nin tahtı ele geçirmesi için İspanyol Krallığı ile ittifak halindeki Protestan karşıtı bir grup olan güçlü Katolik Birliği’ne karşı dört yıllık bir iç savaş gerekti.

Henri, Ivry Muharebesi’nde Birlik’e karşı kazandığı zaferin ardından Paris’e doğru hareket etti. Yaklaşan orduların ardından köylüler topraklarını terk ederek şehre sığındılar. Zamanla karardan pişmanlık duymuş olmalılar.

Henri, Nogent-sur-Seine ve Provins de dahil olmak üzere yakınlardaki birkaç kasabanın kontrolünü ele geçirerek Paris’in yiyecek tedarikini kesti. Henri ayrıca tüm yel değirmenlerini yaktırdı, bu da Parislilerin ekmek üretmesini imkansız hale getirdi.

Mayıs ayına gelindiğinde Parisliler açlıktan ölüyordu. Yerel halk atları ve katırları, ardından evcil köpekleri ve kedileri yedi. Daha sonra parklardaki çimlerde otlamaya geçtiler ve son olarak ağustos ayında Parisliler “Madam de Montpensier’nin ekmeğine” başvurdu. Parisli günlük yazarı Pierre L’Estoile’in 25 Ağustos 1590 tarihli bir yazısında şöyle diyordu: “Atalarımızın kemiklerinden yapılmıştı ve Katolik birliğinin güçlü bir üyesi olan Madame de Montpensier’in bu icadı (hiçbir zaman arzu etmeden) yüceltmesi nedeniyle bu adı almıştır.”

Atalardan ekmek nasıl yapılır? Çoğu anlatım, çaresiz yoksulların ilk önce Kutsal Masumlar Mezarlığı’ndaki toplu mezarlardan kemikleri çıkardığını açıklıyor. Daha sonra kemikleri un haline getiriyorlar ve bu undan ekmek yapıyorlardı. İtalyan tarihçi ve görgü tanığı Henrico Davilia onu iğrenç ve korkunç bir yiyecek olarak tanımladı; o kadar bulaşıcı ki, madde ölümden geldiği için sayısı o kadar arttı ki.”

Bu kemik unu tam olarak buğdayın yerini alacak ideal bir alternatif değildi. Gabriel Venel’in Précis de matière médicale adlı eserinde yazdığı gibi “İnsan kemiklerini toza çevirme fikri […] ancak esasen cahil olan ve açlığın ve umutsuzluğun üstesinden gelen bir akıldan gelebilir. Kemikler unlu değildir ve nemli toprakta uzun süre kaldıklarında hiçbir besleyici öğe içermezler.”

Ancak bir kuşatma baskısı sırasında bile bu pratik zorluklar, yaşayanları beslemek için ölünün mezardan çıkarılması imajından daha az endişe vericiydi. Madeleine Ferrières, Nourritures Canailles adlı eserinde şöyle yazıyor: “Bu ekmek basit bir nedenden dolayı kötüdür: Kutsal şeylere saygısızlık ve insan düşmanlığının tadı vardır. Birçokları için bu, ıssızlığın iğrençliğidir.”

Yaygın açlığın ve bunun sonucunda ortaya çıkan 40.000 ila 50.000 ölümün, Kral Henri’nin hatasını görmesinde belirleyici faktör olduğu söyleniyor. Ordusunun Parislilere yiyecek sağlamasına izin verdi. Kısa bir süre sonra kuşatmayı tamamen kaldırdı ve Katolikliğe geçti (ve ironik bir şekilde Kilisenin dönüşüme olan inancını benimsedi).

İddiaya göre, din değiştirmesi hakkında “Paris, bir ayine değer” dedi.

görsel:Paris. PUBLIC DOMAIN

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish