1.180 Bitkinin Karmaşık Kök Sistemlerini Ortaya Çıkaran Muazzam Bir Çizim Arşivi

Genel olarak karasal bitki yaşamının alglerden evrimleştiği bilinmektedir. Bu başarılı adaptasyonunun anahtarından biri, önemli besinleri ve suyu emmek için yeraltına yayılan köklerdir. Milyarlarca yılın ardından bu lifli ağlar, bireysel örneklerin büyümesini ve sağlığını sağladığından, erozyonu önlemeye yardımcı olduğundan ve havadaki karbonu azalttığından, dünyamızdaki yaşam için çok önemlidir.

tüm görseller @ Wageningen University & Research

Geç botanikçiler Erwin Lichtenegger ve Lore Kutschera’nın ortak bir projesi, gizli olan bu sistemlerin gücünü ve güzelliğini tarımsal ürünlerin, çalıların, ağaçların ve yabani otların ayrıntılı çizimleriyle takdir ediyor. Wageningen University & Research tarafından sayısallaştırılan kapsamlı arşiv, Avusturya’da yapılan bu çalışma için toprakta bitkilerin yetiştirilmesini ve dikkatli bir şekilde kayıt altına alınmasını içeren 40 yıllık araştırmanın doruk noktası. Şimdi, bazıları birkaç metre genişliğinde dallara ayrılan, sarmal, cılız köklerin 1.000’den fazla sunumunu içeriyor.

Biyolojik çalışmaların bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Koleksiyonun tamamını ise Wageningen Üniversitesi sitesinde inceleyebilirsiniz.

thisicolossol.com

tr_TRTurkish